Profim trafił do szwedzkiej grupy Flokk

Mayer Bartłomiej
opublikowano: 28-02-2018, 22:00

W zeszłym roku skandynawski Flokk przejął trzy spółki — szwedzkie Malmstolen i Offecct oraz szwajcarską Giroflex. Teraz czas na polski Profim.

Profim z siedzibą w wielkopolskim Turku to jeden z dwóch największych w Polsce producent siedzisk biurowych (drugim jest Grupa Nowy Styl). W zeszłym roku pakiet prawie 75 proc. akcji spółki kupił fundusz Innova Capital. Jednak Profim już zmienił właściciela. Została nim skandynawska grupa Flokk, jeden z największychw Europie wytwórców mebli biurowych. — Profim to znakomite uzupełnienie naszej gamy marek regionalnych — mówi Lars I. Røiri, dyrektor generalny Flokk.

Andrzej Bartos Innova Capital
Zobacz więcej

Andrzej Bartos Innova Capital Fot. ARC

Rzadko się zdarza, by fundusz typu private equity wychodził z inwestycji po zaledwie kilku miesiącach. W tym przypadku miało to jednak uzasadnienie.

— Celem inwestycji był dalszy rozwój firmy Profim, głównie na rynkach międzynarodowych. Jednocześnie rozglądaliśmy się i podejmowaliśmy rozmowy dotyczące konsolidacji, ponieważ branża siedzisk biurowych jest wciąż bardzo rozdrobniona.

Kontaktowaliśmy się z kilkoma podmiotami i ostatecznie uznaliśmy, że najciekawsza jest oferta dołączenia polskiej firmy do grupy Flokk. W zamian za pakiet akcji Profimu staliśmy się właścicielem mniejszościowego pakietu wywodzącej się ze Skandynawii firmy — wyjaśnia Andrzej Bartos, senior partner Innova Capital.

Flokk jest kontrolowany przez fundusz private equity Triton, a do Innovy należy drugi co do wielkości pakiet akcji przedsiębiorstwa. Fundusz nie ujawnia jednak ani wielkości swojego pakietu, ani wartości transakcji. Skandynawowie mają kilka brandów, które rozwinęli lub kupili — najważniejsze z nich to HÅG, RH, BMA, Offecct, Malmstolen oraz RBM. Są to marki z wysokiej półki, a Profim jest marką środka.

— Asortymenty produktowe obu firm doskonale uzupełniają się, co czyni naszą połączoną ofertę jeszcze atrakcyjniejszą, zwłaszcza w świetle dużych projektów — twierdzi Lars I. Røiri. Andrzej Bartos dodaje, że także sieci dystrybucji są w bardzo dużym stopniu komplementarne. — Liczymy na korzyści wynikające ze współpracy w produkcji, istnieje możliwość wykorzystania potencjału Profimu do rozwoju całej grupy jaki w sprzedaży — mówi menedżer.

Firma z Turku ma 15-20 proc. polskiego rynku siedzisk biurowych, silną pozycję w Niemczech (jest jednym z 10 największych sprzedawców) oraz w Czechach, jest obecna także w innych krajach Europy Środkowej. Flokk to lider w Skandynawii, Szwajcarii, Beneluksie, z mocną pozycją we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

— Ta komplementarność zdecydowała, że uznaliśmy taką konsolidację za najciekawszą w tym momencie — dodaje Andrzej Bartos. W przyszłości produkty polskiej firmy będą oferowane za pośrednictwem sieci Flokk, a asortyment innych jej marek — poprzez dystrybutorów współpracujących z Profimem. — Dotychczas Profim rozwijał się w tempie co najmniej kilkunastu procent rok do roku, ale mamy nadzieję, że teraz przyspieszy. Liczymy na to, że ten rozwój będzie szybszy, niż zakładaliśmy dotychczas, zanim firma znalazła się w większej grupie — dodaje Andrzej Bartos.

Konkretnych szacunków jednak nie ujawnia. Deklaruje natomiast, że Flokk będzie się rozglądać za kolejnymi akwizycjami. Ich potencjalny obszar to przede wszystkim Europa Zachodnia, Polska nie będzie w tym zakresie priorytetem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mayer Bartłomiej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu