Profumo: konstruktywne spotkanie z premierem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 11:57

Po spotkaniu z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem prezes UniCredito Alessandro Profumo powiedział, że było ono konstruktywne. Dodał, że liczy na pozytywną decyzję Komisji Nadzoru Bankowego.

Po spotkaniu z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem prezes UniCredito Alessandro Profumo powiedział, że było ono konstruktywne. Dodał, że liczy na pozytywną decyzję Komisji Nadzoru Bankowego. 

     "Jesteśmy pewni, że postępowanie przed Komisją Nadzoru Bankowego będzie obiektywne i niezależne. Liczę, że otrzymamy pozytywną decyzję KNB" - powiedział.

    W spotkaniu, które trwało pół godziny, uczestniczył minister skarbu Wojciech Jasiński.

    Na godz. 14 zaplanowano konferencję prasową premiera Kazimierza Marcinkiewicza, w sprawie spotkania z Profumo.

    W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami zagranicznych mediów Marcinkiewicz mówił, że jest "głęboko przekonany", iż kompromis z UniCredito Italiano w sprawie fuzji Banku BPH i Pekao SA będzie osiągnięty.

    "Jesteśmy zadowoleni z działalności UniCredito w Polsce i pozytywnie oceniamy jego działania w banku Pekao" - dodał Marcinkiewicz.

    Polski rząd nie chce zgodzić się na fuzję banków Pekao SA i BPH, których większościowym udziałowcem (odpowiednio 52,9 proc. i 71,03 proc.) jest włoski UniCredito.

    Rząd nie chce w związku z tym, by KNB zgodziła się na poprzedzające fuzję banków zezwolenie dla UniCredito nawykonywanie prawa głosu z akcji BPH. W środę KNB nie podjęła decyzji w tej sprawie.

    Decyzja KNB została przełożona na 5 kwietnia, gdyż zgłoszeni do postępowania prokuratorzy reprezentujący Prokuratora Generalnego chcieli mieć czas na zapoznanie się z materiałami. Jednocześnie ustalono, że ewentualne wnioski będą zgłaszane nie później niż na siedem dni przed 5 kwietnia.

    Polski rząd nie chce zgodzić się na fuzję BPH i Pekao SA, powołując się na zapisy umowy prywatyzacyjnej Pekao SA z 1999 r. Kiedy UniCredito przejmowało ponad 50 proc. akcji Pekao SA, w umowie prywatyzacyjnej znajdowała się klauzula o zakazie konkurencji. Miała ona chronić konkurencję na polskim rynku usług bankowych. W związku z tym UniCredito tak długo, jak długo ma ponad 10 proc. akcji Pekao SA, nie może inwestować w inne banki na polskim rynku.

    Jednak w 2005 r. doszło do fuzji UniCredito oraz niemieckiego HVB. Polski rząd twierdzi, że przejęcie przez UniCredito w efekcie tej fuzji pakietu akcji BPH jest złamaniem klauzuli o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec Pekao SA.

Postępowanie przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji Pekao SA i BPH wszczęła już Komisja Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane