Prognoza Apple położyła się cieniem na Nasdaq

opublikowano: 18-01-2007, 22:08

Nerwowy przebieg miały czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach. O ich kierunku decydowały trzy czynniki. Rozczarowująca prognoza Apple, wystąpienie szefa Fed oraz dane makro.

Nerwowy przebieg miały czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach. O ich kierunku decydowały trzy czynniki. Rozczarowująca prognoza Apple, wystąpienie szefa Fed oraz dane makro.

Dwa pierwsze miały dosyć niepokojący wydźwięk. Miło za to zaskoczyły dane gospodarcze, choć raczej przesądziły o tym, że nie ma co spodziewać się szybkiego poluzowania polityki monetarnej. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 0,4 proc. czyli tyle, co oczekiwali ekonomiści. Z kolei 4,5-proc. wzrost liczby rozpoczętych budów domów był wyższy od oczekiwanego. Sugeruje to, że sytuacja na rynku nieruchomości jest nadal co najmniej dobra, co zmniejsza obawy o schłodzenie koniunktury w całej gospodarce.

Zaniepokoiła jednak wypowiedź Bena Bernanke, przewodniczącego amerykańskich władz monetarnych. Stwierdził on w wystąpieniu przed Senacką Komisją Budżetową, że w najbliższej dekadzie USA mogą stanąć przed widmem kryzysu finansowego jeśli nie zostaną zrestrukturyzowane wydatki socjalne związane z opieką społeczną i pomocą zdrowotną. To był silny cios dla Wall Street, jednak szybko część inwestorów zaczęła wykorzystywać przecenę do uzupełniania portfeli w relatywnie tanie walory. Ich potencjał nie był zbyt duży.

W gronie największych blue chipów, stawce drożejących spółek przewodziły firmy telekomunikacyjne z AT&T oraz Verizon Comm na czele. Silne spadki stały się z kolei udziałem emitentów związanych z sektorem komputerowym. Podobnie było i na rynku technologicznym Nasdaq. Było to rezultatem „kreciej” roboty niedawnego pupila graczy, koncernu Apple. Wyniki spółki za poprzedni kwartał były co prawda rekordowe, jednak w bieżącym nie ma być już tak dobrze

Ostatecznie indeks Dow Jones stracił 0,09 proc. Mocno opadł Nasdaq Composite tracąc 1,46 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane