Prognoza Ciechu wisi na akcjach PTU

ZK
opublikowano: 03-03-2008, 00:00

Chemiczna grupa zapowiada na 2008 r. mniejszy zysk. Prognoza i tak ma wątłe założenia. Ale jest furtka bezpieczeństwa.

Chemiczna grupa zapowiada na 2008 r. mniejszy zysk. Prognoza i tak ma wątłe założenia. Ale jest furtka bezpieczeństwa.

Ciech, warszawska grupa chemiczna, zapowiada na ten rok 225 mln zł zysku netto.

— Nie chcę powiedzieć, że to słaby wynik, ale prognoza jest poniżej oczekiwań — komentuje Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities.

Brak entuzjazmu wynika po pierwsze z tego, że prognoza oznacza spadek zysku o 3,5 proc. względem 2007 r., kiedy firma wypracowała 233 mln zł. Po drugie, wątpliwości budzą założenia do prognozy. Zarząd Ciechu założył średnioroczny kurs dolara na poziomie 2,61 zł i euro na poziomie 3,66 zł. Tymczasem obecnie wynosi on odpowiednio 2,32 zł i 2,52 zł, a fachowcy obstawiają dalsze umacnianie się naszej waluty.

— Na dodatek spółka musi się liczyć ze wzrostem kosztów surowców — dodaje analityk.

Dlatego istnieje ryzyko, że w tym roku Ciech nie wywiąże się z prognozy. Było tak zresztą już w 2007 r. Wypracowane 233 mln zł zysku to wszak o ponad 7 proc. mniej niż obiecane przez zarząd 251 mln zł. Ale nie wszystko stracone.

— Ciech ma furtkę bezpieczeństwa: akcje Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń. Jeśli je sprzeda, to nie tylko wykona prognozę, lecz będzie ją podnosić — uważa Tomasz Kasowicz.

Ciech zapowiada także na ten rok 4,27 mld zł sprzedaży, sporo więcej niż w 2007 r. (3,4 mld zł). To skutek kilku akwizycji przeprowadzonych w ostatnim czasie (Zachem i Organika-Sarzyny). Najnowszym nabytkiem jest rumuńska Gowora.

— Ona sporo dołoży do skonsolidowanych przychodów, ale rentowność uzyska za rok lub dwa — ocenia Tomasz Kasowicz.

Zresztą już wyniki Ciechu z 2007 r. wywołały mieszane odczucia specjalistów. Firma niewykonanie prognoz tłumaczy m.in. mocnym złotym.

— Wyniki z 2007 r. są niejednoznaczne. Niemniej trudno uznać je za dobre — puentuje Ludomir Zalewski z DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prognoza Ciechu wisi na akcjach PTU