Fed z Atlanty bardziej optymistyczny, ale gospodarka wyraźnie spowalnia

opublikowano: 14-03-2019, 07:40

Najnowszy raport Banku Rezerw Federalnych z Atlanty szacuje na 0,4 proc. wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w I kwartale br. Oznacza, to że oficjele z tego oddziału Fed są bardzie optymistyczni niż miało to miejsce przy poprzednim badaniu, kiedy zakładali dynamikę wzrostu PKB na 0,2 proc.

Powyższe kalkulacje znacznie odbiegają jednak od wyniku jaki osiągnęła amerykańska gospodarka, największa na świecie, w trzech ostatnich miesiącach 2018 r., kiedy i tak już wykazywała oznaki schłodzenia koniunktury. W IV kwartale minionego roku tempo wzrostu PKB oszacowano bowiem na 2,6 proc. wobec 3,4 proc. w okresie lipiec-wrzesień.

Rewizja prognozy miała miejsce w kilka godzin po tym, jak rząd poinformował, że nowe zamówienia na kluczowe dobra kapitałowe w USA wzrosły w styczniu najmocniej od sześciu miesięcy, wzrosły też dostawy, ale tendencja w obu miarach wydatków na sprzęt pozostała niewielka, pozostawiając prognozy na I kwartał na relatywnie niskim poziomie.

Spowalniająca gospodarka pomaga utrzymać inflację w ryzach, ceny producentów ledwo rosły w lutym, co skutkuje najmniejszym rocznym wzrostem od ponad półtora roku. 

Takie środowisko makroekonomiczne zachęca Rezerwę Federalną do ostrożnego podejścia do podwyżek stóp procentowych.

Wciąż silnym argument pozostaje to, by Fed zachował cierpliwość - powiedział Michael Pearce, starszy amerykański ekonomista w Capital Economics w Nowym Jorku. Wyjaśnił, ze „…odbicie podstawowych zamówień dóbr kapitałowych jest nadal zgodne ze spowolnieniem wzrostu inwestycji w sprzęt biznesowy, a dane o cenach producentów pokazują niewiele oznak wzrostu inflacji”.

Kolejna weryfikacja prognoz Fed z Atlanty, tzw. raport GDPNow, przewidziana jest na 22 marca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Newsmax.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu