Prognoza roczna do wykonania

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 22-06-2006, 00:00

Nie mamy kłopotów z należnościami. Ponosimy koszty szybkiego tempa rozwoju — mówi wiceprezes.

„PB”: Początek roku przyniósł osłabienie zysku. Co z drugim kwartałem?

Wiesław Cholewa: Wyniki z dwóch miesięcy kwartału są powyżej oczekiwanych: przychody wzrosły do 10,2 mln zł (o 35 proc.). Zyski nie będą tak obciążone kosztami inwestycji, jak na początku roku. Zysk brutto na sprzedaży rósł tak szybko, jak sprzedaż. Marża przekracza 34 proc.

A zysk netto w tym kwartale?

W 2005 r. zysk netto podniosła o 0,5 mln zł sprzedaż nieruchomości. Gdyby nie ona, wynik wyniósłby 1,4 mln zł — i ten poziom osiągniemy.

Wykonacie roczną prognozę 72,3 mln zł przychodów i 6,9 mln zł zysku netto?

Tak.

Do niedawna połowę sprzedaży dawały obejmy. Różnicujecie ofertę?

W 2007 r. dadzą 43 proc. przychodów. Rozwijamy się na rynku motoryzacyjnym, ale nie części zamiennych. W sezonie zimowym trzykrotnie wzrosła sprzedaż płynów eksploatacyjnych. Włączyliśmy do oferty wyposażenie war- sztatów. Od końca marca do końca czerwca wykonaliśmy połowę rocznego planu sprzedaży (5 mln zł). Rozwijamy ofertę akcesoriów, np. kabli i pokrowców. W 2004 r. ich udział w sprzedaży wyniósł 0,1 proc., na 2007 planujemy 6 proc. Stawiamy na pneumatykę dla przemysłu.

Zapowiadaliście przejęcie dwóch spó- łek. W związku z ofertą dla przemysłu?

Tak. Przejęliśmy część firmy z Wrocławia, która zajmowała się dystrybucją szybkozłączy. Uzupełnią ofertę obejm. Obecnie ma ona 1,2 mln zł przychodów rocznie, wkrótce 4- -5 mln zł. Trwają rozmowy w sprawie drugiego przejęcia. Rozglądamy się za kolejnymi, ale priorytetem jest rozwój organiczny.

Wasz partner — niemiecki Rasmussen — został przejęty przez fundusz 3i. Jak to wpłynie na Normę Variant, spółkę, w której ma on 75 proc., a wy 25?

Przejęcie to świetna dla niej wiadomość. Liczymy na znaczne zwiększenie sprzedaży obejm i plastikowych połączeń szybkozłącznych. To bardzo rentowna spółka.

Zwiększycie w niej udział?

Rozważamy różne warianty. Za wcześnie na szczegóły.

DM BZ WBK niepokoi się wzrostem przeterminowanych należności.

Należności są na bezpiecznym poziomie. Stale je kontrolujemy. Zaległości powstały, kiedy dynamicznie rosła sprzedaż płynów zimowych. Odbiorcy płacą z opóźnieniem, ale płacą. Ryzyko utraty znacznych należności jest niewielkie. Wyniki wykażą, że nie mamy z nimi kłopotów. Dzięki pieniądzom z giełdy bardzo zwiększyliśmy skalę działalności. To musiało się przełożyć na czasowy wzrost należności.

Chcecie przenieść produkcję do Trzebini. Kiedy zakończycie tę operację?

Magazyny i skład celny już działają, część produkcji przenosimy. Finał na przełomie marca i kwietnia.

Dlaczego dopiero wtedy?

Przed nami najlepszy sezon — akcja zima. Musimy być gotowi na przyjęcie zamówień. Jeśli im nie sprostamy, kliencią pójdą do konkurencji.

Rozważacie kolejną emisję?

Mamy możliwości finansowania kredytem. Chcemy utrzymać tempo rozwoju, więc nie wykluczam emisji, ale raczej w dalszej przyszłości.

Wiesław Cholewa, wiceprezes Varianta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane