Prognozy dalszego wzrostu produkcji gazu z łupków w USA

Dorota Sierakowska, DM BOŚ
opublikowano: 14-02-2023, 11:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ostatnich miesiącach notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych systematycznie kierowały się w dół. Cena tego surowca na początku stycznia spadła poniżej 4 USD za mln BTU, w drugiej połowie ubiegłego miesiąca zeszła poniżej 3 USD za mln BTU, a w ostatnich dniach porusza się w konsolidacji w okolicach 2,35-2,60 USD za mln BTU.

O ile w Europie sytuacja na rynku gazu jest napięta za sprawą napiętych relacji z Rosją, to presja na spadek notowań gazu jest wyraźna w Stanach Zjednoczonych, gdzie produkcja tego surowca systematycznie rośnie.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał prognozy produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego z łupków w USA na marzec. Według nich, w przyszłym miesiącu całkowita produkcja gazu ziemnego w tym kraju wzrośnie o 0,4 mld stóp sześciennych do rekordowego poziomu 96,6 mld stóp sześciennych.

Na największym polu gazowym Appalachia w Pensylwanii, Ohio i Wirginii Zachodniej, wydobycie gazu ziemnego z łupków wzrośnie do 35,1 mld stóp sześciennych, czyli do najwyższego poziomu od września 2022 r. Rekord z grudnia 2021 roku, wynoszący 36,2 mld stóp sześciennych, jest już jednak blisko. Co ciekawe, na tym polu produkcja rośnie, mimo że ilości gazu z każdej kolejnej wiertni spadają już od 24 miesięcy z rzędu.

Natomiast rekordowe wydobycie mają zanotować w marcu pola gazowe Permian oraz Haynesville w Teksasie, Luizjanie i Arkansas – produkcja ma tam sięgnąć odpowiednio 22,2 mld stóp sześciennych i 16,6 mld stóp sześciennych.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane