Prognozy detalistów i inflacja osłabiły kondycję Wall Street

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 16-08-2005, 21:48

Wtorkowe notowania przyniosły przecenę indeksów Wall Street, które na ostatnich sesjach dzielnie broniły się przed negatywnymi wieściami z rynku paliw. Jednak tym razem zawiniły bezpośrednio nie ceny ropy naftowej, ale ich następstwa, czyli słabe prognozy sieci handlowych i nie najlepsze dane makroekonomiczne.

Wtorkowe notowania przyniosły przecenę indeksów Wall Street, które na ostatnich sesjach dzielnie broniły się przed negatywnymi wieściami z rynku paliw. Jednak tym razem zawiniły bezpośrednio nie ceny ropy naftowej, ale ich następstwa, czyli słabe prognozy sieci handlowych i nie najlepsze dane makroekonomiczne.

Główne amerykańskie sieci handlowe nie rozczarowały inwestorów wynikami za drugi kwartał, lecz przede wszystkim prognozami na najbliższy okres. Ponad 3 proc. straciły akcje Wal Mart, największej na świecie sieci handlowej. Detalista rozczarował sprzedażą w minionym kwartale i zastrzegł, że wysokie ceny paliw mogą odbić się negatywnie na wynikach bieżącego kwartału. Wynik Wal Mart poprawił się w minionym kwartale o 6 proc., jednak rynek oczekiwał znacznie wyższej dynamiki.

Bardzo dobre wyniki pokazała sieć American Eagle Outfitters, chwaląc się aż 30 proc. wzrostem sprzedaży. Jednak akcje detalisty specjalizującego się w artykułach dla młodzieży  straciły ponad 9 proc. Analitycy obawiają się, że w bieżącym i przyszłym kwartale sieć utraci dynamikę wyników.

Dobre wyniki miał Home Depot, jednak i tak akcje spółki straciły blisko 2 proc. Sieć specjalizująca się w wyposażeniu gospodarstw domowych zanotowała wzrost zysku o 14 proc. i wzrost sprzedaży o 12 proc. Spółka poprawiła też roczne prognozy, lecz rynek obawia się o ich realizacje w związku z wysokimi cenami paliw.

Na rynku technologicznym przecenę napędzał Gateway, tracący ponad 20 proc. Producent pecetów obniżył prognozę zysków i przychodów na 2005 rok.

Ogólny pesymizm rynku pogłębił się po najnowszych danych makro. Dane o produkcji przemysłowej USA okazały się słabsze od oczekiwanych. W lipcu produkcja wzrosła o 0,1 proc., wobec oczekiwań na poziomie 0,5 proc. Rozczarowała też inflacja, która wyniosła w lipcu 0,5 proc. wobec szacunków na poziomie 0,4 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prognozy detalistów i inflacja osłabiły kondycję Wall Street