Prognozy IDM: podstawy są kruche

KZ
opublikowano: 17-06-2009, 00:00

IDM: podstawy są kruche, ostrożnie z tymi akcjami

Analitycy DM IDM uważają, że fundamenty do dalszych wzrostów cen akcji w średnim terminie są tak samo kruche, jak podstawy zamku budowanego na piasku.

"Nie próbujemy kwestionować argumentów sugerujących, że najgorsza faza globalnego kryzysu gospodarczego jest już za nami. Na to mogą wskazywać rosnące wskaźniki zaufania, malejące zapasy czy zmniejszające się tempo spadku rozmaitych składników produktu krajowego brutto" — podkreślają analitycy biura w comiesięcznym raporcie dotyczącym rynku akcji. Podkreślają jednak, że nie widzą powodów, dla których mające kształt litery "L" lub "U" ożywienie w realnej gospodarce (gwałtowne, w kształcie litery "V", wydaje się — zdaniem DM IDMSA — bardzo mało prawdopodobne) miałoby być poprzedzone przez nagły zwrot na rynkach akcji (mający właśnie kształt litery "V").

Według DM IDM należy pamiętać, że kryzys ekonomiczny dotarł do Polski z pewnym opóźnieniem. "Dlatego też należy się liczyć z tym, że najgorsze jeszcze przed nami, a ożywienie może przyjść do nas później niż na Zachód" — przewidują analitycy.

Ich zdaniem, obecne wyceny akcji spółek z warszawskiej giełdy nie są atrakcyjne, jeśli przyjrzymy się wskaźnikom fundamentalnym. Tzw. przyszłe wskaźniki cena do zysku w 2009 i 2010 r. (uwzględniające prognozowane wyniki spółek na ten i kolejny rok) wynoszą średnio 16 i 14.

Biorąc pod uwagę przyjęty scenariusz tempa wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych trzech lat (1 proc. w 2009, 2 proc. w 2010 i 3,5 proc. w 2011 r.), wartość WIG — zdaniem DM IDMSA — powinna dziś wynosić 29 400-31 300 pkt. Na wczorajszej sesji najstarszy indeks znajdował się ponad barierą 31 500 pkt. "To oznacza, że rynek zaczął uwzględniać scenariusz bardziej optymistyczny, niż przyjęty przez nas. To sugeruje, że według nas podstawy do dalszych wzrostów w średnim terminie mogą się okazać tak samo kruche jak te, na których buduje się zamki z piasku" — podsumowują analitycy DM IDM.

Ich opinia to kolejny sygnał ostrzegawczy dla uczestników rynku, wysłany w ostatnich dniach przez analityków. W ubiegłym tygodniu specjaliści DI BRE Banku rekomendowali spekulacyjną sprzedaż akcji największych spółek, bo spodziewają się korekty, która może zepchnąć indeks WIG20 do 1700-1800 pkt z niespełna 2000 pkt obecnie. W poniedziałek analitycy Wood Co. zalecali ostrożne podejście do inwestycji, a w swoim modelowym portfelu zmniejszyli pozycję długą netto z 40 do 20 proc.

Rynek zaczął uwzględniać scenariusz bardziej optymistyczny, niż przyjęty przez nas. Uważamy, że podstawy do dalszych wzrostów w średnim terminie mogą się okazać tak samo kruche jak te, na których buduje się zamki z piasku.

Sobiesław Pająk, analityk DM IDMSA, jeden z autorów raportu

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane