Prognozy zadecydują

  • Mariusz Potaczała
03-03-2014, 00:00

Minimalnie wyższa od prognoz dynamika cen konsumenckich zdjęła nieco presję z Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego i dała impuls do zwyżki kursu EUR/ USD ponad 1,38 i do poziomu najwyższego w 2014 r.

Kluczem do decyzji władz monetarnych będzie jednak przede wszystkim treść nowych projekcji inflacyjnych, w tym po raz pierwszy publikowanych prognoz na 2016 r. Obniżenie oczekiwanej ścieżki dynamiki cen konsumenckich będzie zapewne równoznaczne z symboliczną redukcją kosztu pieniądza o 10-15 punktów bazowych, która przełoży się na wymazanie lutowego umocnienia euro.

W poprzednim miesiącu zdecydowana większość walut państw rozwiniętych zyskała na wartości do dolara. Surowa zima, która rozbudziła wątpliwości co do perspektyw amerykańskiej gospodarki i co się z tym wiąże, postawiła pod znakiem zapytania determinację władz monetarnych do szybkiego zakończenia programu skupu aktywów. Godny odnotowania jest bardzo silny spadek wskaźników odzwierciedlających, jak wypadają dane na tle oczekiwań. Tworzy on przestrzeń do wyraźnego umocnienia dolara, gdy wpływ zimy na wartości wskaźników będzie stopniowo wygasał. Postawi to ponownie pod presją waluty emerging markets. Wycofywanie się Rezerwy Federalnej z polityki bazującej na jej niekonwencjonalnych narzędziach przełoży się na zwyżki USD/PLN. Złoty zachowa jednak relatywną siłę, którą zawdzięcza neutralnej wycenie i ożywieniu koniunktury. Jej kolejny dowód poznamy już dziś — wprawdzie spodziewamy się spadku indeksu PMI dla rodzimego przemysłu, lecz wskaźnik pozostanie na wysokim poziomie 55,2 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prognozy zadecydują