Program dobrowolnych odejść w Krajowej Spółce Cukrowej

PAP
opublikowano: 05-08-2009, 20:11

Nawet 100 tys. zł brutto rekompensaty może dostać osoba, która zrezygnuje z pracy w Krajowej Spółce Cukrowej. W firmie rozpoczął się program dobrowolnych odejść, z którego może skorzystać kilkaset osób z ponad dwutysięcznej załogi - poinformował w środę członek zarządu spółki Tomasz Olenderek.

Na wprowadzenie programu zgodziły się organizacje związkowe. Przewiduje on, że pracownik, który odejdzie z pracy, dostanie jednorazowo 80 tys. zł brutto oraz odprawę wynikającą z ustawy o zwolnieniach grupowych, czyli od 1 do 3 średnich pensji. Dodatkowo może liczyć na 3,5 tys. zł na wybrane przez siebie szkolenie, 4 tys. na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wypłacenie nagrody jubileuszowej oraz rekompensatę za urlop - wyliczał Olenderek.

Pracownicy, którzy chcą skorzystać z programu dobrowolnych odejść, muszą być zatrudnieni w KSC przez co najmniej 3 lata.

Według Olenderka, takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron. Zaznaczył, że na razie nie wiadomo, ilu pracowników zdecyduje się na zakończenie pracy w KSC. Podkreślił, że złożenie deklaracji odejścia nie jest jednoznaczne ze zwolnieniem danej osoby. O tym, czy pracownik będzie mógł odejść, zdecydują bezpośredni kierownicy. Wyjaśnił, że chodzi o to, by ze spółki nie odeszli "kluczowi" pracownicy.

Wnioski dotyczące dobrowolnego odejścia będą przyjmowane do 15 września br., a zwolnienia będą przeprowadzane do 30 września br. Olenderek zaznaczył, że część pracowników będzie mogła przejść do innej pracy w spółkach, które zostaną utworzone przez KSC. Takie firmy, zajmujące się tzw. produkcją alternatywną - np. produkcją cukierków czy papieru - powstaną po 1 października tego roku.

Od 2003 roku w KSC zatrudnienia spadło z ponad 5 tys. do ok. 2,1 tys. osób. Było to związane m.in. z koniecznością zaprzestania produkcji cukru w niektórych cukrowniach należących do spółki. To rezultat unijnej reformy rynku cukru.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku. Jest największym w Polsce producentem cukru (40-proc. udział w rynku) i 8. co do wielkości w Europie. Rocznie cukrownie należące do KSC przerabiają ponad 4 mln ton buraków dostarczanych przez 30 tys. plantatorów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane