Program wspierania innowacyjności gospodarki do akceptacji UE

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-12-2006, 13:42

Jeszcze w tym tygodniu resort rozwoju wyśle do akceptacji Brukseli program "Innowacyjna Gospodarka".

Jeszcze w tym tygodniu resort rozwoju wyśle do akceptacji Brukseli zatwierdzony we wtorek przez rząd program "Innowacyjna Gospodarka" - poinformował w środę na konferencji wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski.

"Innowacyjna Gospodarka" (IG) to program wsparcia nowoczesnych rozwiązań - w tym technologii - w latach 2007-2013. Ogólny budżet programu na lata 2007-2013 to 9,7 mld euro, z czego 8,3 mld euro mają stanowić pieniądze z UE, a resztę środki z polskiego budżetu.

Jak wyjaśnił wiceminister, program ma służyć głównie podnoszeniu innowacyjności biznesu w projektach realizowanych przez firmy. Przewidziano w nim także środki na komercjalizację patentów sektora badań i nauki oraz lepsze wykorzystanie technologii informatycznej w administracji.

Resort rozwoju regionalnego, w którym opracowano IG, spodziewa się, że Komisja Europejska oceni w ciągu 10 dni, czy program spełnia kryteria formalne. Jeśli program uzyska ostateczną akceptację Brukseli, to dotacje z UE w nim przewidziane, będą mogły zostać przeznaczone na refundację innowacyjnych nakładów ponoszonych już od początku 2007 r. Wraz z akceptacją programu przez Brukselę rozpocznie się bowiem okres tzw. "kwalifikowalności" tych wydatków do refundacji.

W praktyce pierwsze pieniądze z UE, jako zaliczka na realizację współfinansowanych przez Unię po 2007 r. programów, trafią do Polski prawdopodobnie w lipcu bądź sierpniu - poinformował Nowakowski.

Nie ma jednak obawy, że firmy i organy administracji, które wcześniej złożą wnioski o dotacje dla innowacyjnych projektów nie dostaną ich - zapewnił wiceminister. Dodał, że w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych i włączeniem środków unijnych do budżetu państwa, odpowiednie środki na zaliczki zostaną zagwarantowane w budżecie od początku 2007 r.

Przykładem projektów, które mogą być wsparte ze środków programu są e-deklaracje (elektroniczne deklaracje podatkowe), informatyzacja ksiąg wieczystych, "jedno okienko" (program rejestracji firm w jednym urzędzie) czy platformy elektroniczne do przetargów w zamówieniach publicznych. To wszystko przekłada się na warunki, w których funkcjonują polskie firmy - podkreślił Nowakowski.

Ok. 340 mln euro trafi do tzw. funduszy zalążkowych, które mają finansować badania i wdrażanie wynalazków i patentów w sferze biznesu. Ok. 400 mln euro zostanie przeznaczonych na tzw. dyfuzję innowacji w gospodarce, czyli przykładowo wzmacnianie związków nauki z biznesem.

"Innowacyjna Gospodarka" jest czwartym programem przewidzianym na lata 2007-2013, przesłanym przez Polskę do akceptacji Brukseli. Na przełomie listopada i grudnia br. do KE przesłano programy: "Kapitał ludzki", "Infrastruktura i Środowisko" i "Pomoc techniczna". Wszystkie mają przyczynić się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski w nadchodzących latach. (DI, PAP)

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane