Projekt budżetu PFRON: Mniej dla samorządów, więcej na programy celowe

opublikowano: 20-10-2004, 16:43

W przyszłym roku mniej pieniędzy na rehabilitację zawodową i społeczną niepełnosprawnych trafi do samorządów, więcej natomiast na programy celowe - wynika z projektu budżetu PFRON. W środę projekt pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Za rekomendowaniem projektu budżetu sejmowej Komisji Finansów Publicznych w wersji, przedstawionej przez PFRON opowiedziało się 14 posłów, 1 był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Z projektu na 2005 rok wynika, że do samorządów powiatowych i wojewódzkich trafi w roku przyszłym na rehabilitację zawodową i społeczną niepełnosprawnych - 625,5 mln zł. Dane te zestawiono nie z projektem budżetu na 2004 rok, ale z danymi dotyczącymi planowanego wykorzystania środków w tym roku. Samorządy - jak szacuje PFRON - wykorzystają 771,2 mln zł.

Nie wszystkie pieniądze, które trafiają do samorządów są przez nie wykorzystywane. Zdaniem prezesa PFRON Romana Sroczyńskiego jeżeli jakieś pieniądze są przez samorządy zwracane to znaczy, że trafia ich tam za dużo.

Na kontynuację programów, służących rehabilitacji zawodowej i społecznej (partner, Pegaz, Homer, Student, Junior, Pitagoras) PFRON zamierza przeznaczyć 203,2 mln zł (w tym roku 165 mln zł); na wdrożenie nowych programów - 96,7 mln zł.

Łączne wydatki PFRON zostały zaplanowane na 3 mld zł; 895 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczonych na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych. Bieżące wydatki własne PFRON zaplanowano na 220 mln zł.

dom/ malk/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu