Projekt budżetu w Sejmie, nie wiadomo, kiedy głosowanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 16:39

Sejm, który zbiera się w środę po południu, najpewniej zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2006 rok. Nie wiadomo jednak, czy w sobotę odbędzie się planowane wcześniej głosowanie nad przyjęciem budżetu.

Sejm, który zbiera się w środę po południu, najpewniej zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2006 rok. Nie wiadomo jednak, czy w sobotę odbędzie się planowane wcześniej głosowanie nad przyjęciem budżetu.

Jak powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO), o tym, czy debata budżetowa znajdzie się w porządku najbliższego posiedzenia, będzie wiadomo po środowych porannych obradach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Jak dodał, tym bardziej nie wiadomo, czy budżet zostanie przyjęty w sobotę. Zaznaczył, że na pewno PO, PSL i SLD chciałyby skończyć prace nad budżetem do soboty. 

Rząd - poinformował Komorowski - ustnie złożył wniosek, by odłożyć głosowanie nad budżetem. "Uzasadniał to zamiarem złożenia autopoprawki rządowej oraz stworzenia nowemu ministrowi finansów możliwości zapoznania się z budżetem" - mówił wicemarszałek.

Minister finansów Zyta Gilowska mówiła jednak w poniedziałek, że nie planuje  przedłożenia kolejnej autopoprawki do budżetu na 2006 rok.

Marszałek Marek Jurek mówił w poniedziałek, że jeśli nie będzie nowej autopoprawki, a posłowie zgodzą się na skrócenie procedury pracy nad projektem budżetu, to w czwartek odbyłoby się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej, a w sobotę - trzecie, czyli głosowanie nad poprawkami i nad całością ustawy.

Samoobrona i LPR są skłonne poprzeć projekt budżetu na 2006 rok. PSL uzależnia poparcie od przyjęcia poprawek, a SLD zapowiada głosowanie przeciwko.

We wtorek lider PO Jan Rokita oświadczył, że projekt budżetu w wersji przygotowanej przez byłego premiera Marka Belkę i premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest dla PO "nie do zaakceptowania". Podkreślił, że jeśli przygotowane przez PO poprawki zostaną przyjęte, to Platforma "poważnie rozważy możliwość poparcia budżetu", a jeśli zaś tak się nie stanie, to PO nie widzi możliwości głosowania za budżetem.

Podczas posiedzenia posłowie rozpatrzą również m.in. trzy projekty autorstwa PO, które zakładają, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum" w Krakowie oraz Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu mają otrzymywać dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych. Zgodnie z wyliczeniami autorów projektu, koszty wprowadzenia proponowanych zapisów to ok. 22 mln zł rocznie.

Posłowie zajmą się też przygotowanym przez SLD projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada pozostawienie stawki podatku akcyzowego na benzynę bezołowiową na obecnym poziomie.

Nie wiadomo, czy na obecnym posiedzeniu posłowie zajmą się senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy samorządowej. Jeśli Sejm przyjąłby poprawki Senatu, wówczas wybory prezydenta stolicy odbyłyby się jesienią, kiedy kończy się kadencja samorządów, a do tego czasu Warszawą rządziłby komisarz. Decyzja w sprawie wprowadzenia tego punktu do porządku obrad Izby ma zapaść w środę podczas spotkania Prezydium Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane