Projekt kujawsko-pomorskiej infostrady wzrorcem dla Europy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-05-2005, 14:14

Projekt Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej (KPSI) "Budowa szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim" został uznany przez Unię Europejską za wzorcową inicjatywę w skali europejskiej.

Projekt Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej (KPSI) "Budowa szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim" został uznany przez Unię Europejską za wzorcową inicjatywę w skali europejskiej.

Jak poinformowała w czwartek PAP dyrektor KPSI Krytyna Nowak, projekt otrzymał też największe w Polsce dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE (ponad 47 mln zł) wśród projektów dotyczących rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Budowa sieci jest częścią projektu "E-region".

Unia uznała, że projekt jest wzorcowy, ponieważ zapewnia dostęp do sieci wszystkim podmiotom (jest kompleksowy), a nie tylko wybranym beneficjentom. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

"Skoro są już pieniądze, mamy nadzieje, że zręby sieci powstaną już za rok" - powiedziała Nowak.

Jej zdaniem, sieć przyniesie mieszkańcom regionu niezwykłe wprost ułatwienia w życiu codziennym. "Siedząc we Włocławku będzie można via internet załatwić sprawę w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu" - wyjaśniła.

W projekt budowy "E-regionu" włączyły się też uczelnie. "Dla nich to też ogromne ułatwienie. Studenci z filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu będą mogli np. uczestniczyć w prowadzonych w Toruniu wykładach, nie opuszczając swojego miasta" - powiedziała Nowak.

Sieć i "E-region" budować będzie spółka założona przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademię Techniczno-Rolniczą Bydgoszczy.

Infostrada ma świadczyć usługi także dla służby zdrowia, administracji samorządowej i rządowej w regionie.

W czwartek odbyła się prezentacja programu budowy "E-regionu", dotychczasowych osiągnięć i realizowanych działań KPSI: "Program e-Region Kujawsko-Pomorski. Rola największych miast regionu w realizacji programu". Do udziału w nim zaproszone zostały największe miasta województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Toruń i Włocławek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane