Czytasz dzięki

Projekt: nie będzie odsetek za zwłokę w opłacie daniny solidarnościowej

  • PAP
opublikowano: 14-05-2020, 17:47

Podatnicy, którzy nie zapłacą w terminie daniny solidarnościowej nie będą obciążeni odsetkami za zwłokę, o ile uregulują należność do 1 czerwca br., wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Finansów.

Zobacz więcej

Fot. Ministerstwo finansów

"Projekt przewiduje zaniechanie poboru odsetek za zwłokę naliczonych osobie fizycznej w okresie od dnia 1 maja 2020 r. do dnia 1 czerwca 2020 r. od niewpłaconej w terminie daniny solidarnościowej, w części przypadającej na dokonane w tym okresie wpłaty podlegające zaliczeniu na poczet tej daniny" - napisano w uzasadnieniu.

Tzw. danina solidarnościowa została wprowadzona w ubiegłym roku i po raz pierwszy miała zostać zapłacona przez podatników w tym. Wynosi ona 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych. Płacona jest przez osoby fizyczne.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek projektem rozporządzenia, osoby które nie zapłacą tej daniny w terminie, nie poniosą negatywnych konsekwencji finansowych z tego tytułu, pod warunkiem, że uregulują tę należność w terminie do 1 czerwca 2020 r.

"W przypadku gdy osoba fizyczna nie zapłaci należnej daniny solidarnościowej w terminie do 1 czerwca 2020 r., to będzie obowiązana zapłacić odsetki od niewpłaconej (w całości lub części) należności naliczone za cały okres, w którym pozostawała w zwłoce (tj. od 1 maja 2020 r.)" - dodano w uzasadnieniu.

Resort finansów podkreślił, że zaniechanie poboru odsetek za zwłokę ułatwi podatnikom wywiązanie się z obowiązku zapłaty daniny solidarnościowej, której płatność upłynęła 30 kwietnia br.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane