Projekt noweli ustawy o podatkach od gruntów kolejowych do konsultacji

PAP
opublikowano: 16-09-2021, 17:15

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach od gruntów kolejowych został przesłany do konsultacji społecznych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projektowane przez Ministerstwo Infrastruktury zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Infrastruktury projektowane zmiany doprecyzowują zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa, wiążąc go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej, o których mowa w ustawie o transporcie kolejowym.

Resort wskazuje, że celem tej regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego, którego luka jest dziś wykorzystywana przez podmioty prowadzące działalność poza rynkiem kolejowym, jak również do kompleksowego uregulowania kwestii związanych z opodatkowaniem gruntów kolejowych, co było wielokrotnie podejmowane podczas rozmów w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Proponowane zmiany nie zwiększą obciążeń podatkowych dla przedsiębiorstw kolejowych w obszarze działalności podstawowej. Obejmą podatkiem od nieruchomości grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową" - wyjaśnia resort.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, jeden z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest wykorzystywany do unikania opodatkowania gruntów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa, przez podmioty nieprowadzące działalności kolejowej.

Dlatego proponowana zmiana przepisów doprecyzowuje zakres zwolnienia, wiążąc go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej, o którym mowa w ustawie o transporcie kolejowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane