Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej znów do komisji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 18:40

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o kontroli skarbowej i ordynację podatkową trafi ponownie do Komisji Finansów Publicznych. W środę podczas przedstawiania sprawozdania z prac komisji, poprawki do projektu wniosły kluby PO i PSL.

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o kontroli skarbowej i ordynację podatkową trafi ponownie do Komisji Finansów Publicznych. W środę podczas przedstawiania sprawozdania z prac komisji, poprawki do projektu wniosły kluby PO i PSL.

Proponowane przez rząd zmiany polegają m.in. na skreśleniu art. 13a ustawy o kontroli skarbowej. Przepis ten ogranicza dostęp kontroli skarbowej do dużych podmiotów gospodarczych, ponieważ kontrolę może zarządzić wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego daną dużą firmę.

Druga zmiana ma polegać na przywróceniu brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej sprzed nowelizacji, która weszła w życie we wrześniu 2005 r. Ubiegłoroczna nowelizacja nakazała kontroli skarbowej, korzystającej z dowodów zgromadzonych w innych postępowaniach, by powoływała się na dowody z postępowań zakończonych prawomocnym wyrokiem. Zdaniem resortu finansów, przedłuża to postępowanie i zwiększa koszty kontroli.

Poseł-sprawozdawca Jacek Kościelniak (PiS), rekomendując w imieniu Komisji Finansów Publicznych przyjęcie projektu bez poprawek, podkreślił, że zmiany mają się przyczynić do efektywniejszej pracy urzędów skarbowych. Mają też pozwolić na unikanie dodatkowych kosztów w postaci konieczności powtarzania np. opinii biegłych.

Maria Supeł (PiS) poinformowała, że jej klub opowiada się za uchwaleniem ustawy bez poprawek. Również Halina Murias (LPR) poinformowała, że jej klub popiera nowelizację. Także Stanisław Stec (SLD) poinformował, że jego klub nie będzie się przeciwstawiał nowym rozwiązaniom.

Maria Pasło-Wiśniewska (PO) podkreśliła zaś, że jej klub nie może się zgodzić na rozwiązania, które mają ułatwić życie urzędnikom, a nie podatnikom. W stosunku do zmian, które dotyczą Ordynacji podatkowej, Pasło-Wiśniewska zgłosiła poprawki, polegające na odwołaniu się do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Lech Szymańczyk (Samoobrona) przypomniał, że nowelizacja uchwalona zaledwie pół roku temu miała chronić podatników przed nadmierną samowolą urzędów skarbowych. Samoobrona ma zająć stanowisko po porozumieniu się z partnerami paktu stabilizacyjnego.

Poprawki zgłosił też w imieniu swojego klubu Jan Łopata (PSL). PSL chciałby przywrócenia sołtysom możliwości doręczania decyzji podatkowych wydanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Po zmianie prawa pocztowego może to robić tylko Poczta Polska. Swoje stanowisko wobec nowelizacji, PSL przedstawi podczas głosowania nad ustawą.

Odpowiadając na pytania posłów, wiceminister finansów Paweł Banaś zapewniał, że projekt nie jest działaniem "mającym na celu ograniczenie uprawnień podatników". Wymienił szereg artykułów Ordynacji podatkowej gwarantujących podatnikom możliwość zapoznawania się z gromadzonymi dowodami i wypowiadania się w sprawie.

Przyznał jednak, że nie znaleziono dotychczas sposobu uniemożliwiającego nadużycia ze strony urzędników.

Banaś poinformował, że na koniec 2005 r. było 300 kontroli przeciągających się z powodu kwestionowanych obecnie przepisów. Ponad 100 dotyczyło handlu paliwami, 30 - handlu alkoholem, 73 - fikcyjnych transakcji. Były też postępowania wobec podatników podejrzewanych o ukrywanie dochodów.

Banaś poinformował też, że resort finansów pracuje nad propozycjami rozwiązań, które mają wprowadzić szczególne uregulowania dla firm będących solidnymi podatnikami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu