Projekt nowelizacji prawa ubezpieczeniowego do komisji sejmowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-04-2006, 18:02

Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych trafi do sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowych propozycji zmian, które przewidują większą ochronę klientów firm ubezpieczeniowych.

Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych trafi do sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowych propozycji zmian, które przewidują większą ochronę klientów firm ubezpieczeniowych.

Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Grzelak, przedstawiając w Sejmie rządowy projekt za najważniejsze zmiany uznał m.in. wprowadzenie do Kodeksu cywilnego (kc) obowiązku dostarczania wzorca umowy ubezpieczenia przed zawarciem umowy.

Dotychczasowy przepis, mówiący o dostarczaniu warunków umowy przy jej zawieraniu, był niekiedy interpretowany tak, że wzorzec umowy należy dostarczyć dopiero w chwili podpisania umowy lub po jej podpisaniu; ograniczało to możliwość zapoznania się z warunkami umowy.

Kolejna zmiana dotyczy nazewnictwa. Firmy ubezpieczeniowe, określane dotychczas w kodeksie cywilnym jako "zakłady ubezpieczeń", będą po nowelizacji określane jako "ubezpieczyciele". W uzasadnieniu rząd przyznał, że związku z tym ubezpieczyciele poniosą koszty.

Za kolejną ważną zmianę Grzelak uznał możliwość wycofania się z umowy każdej ze stron po zmianie składki.

Ponadto zmieni się przepis nakładający dotychczas na ubezpieczonego obowiązek użycia "wszelkich dostępnych" środków, by zmniejszyć skutki szkody. Środki te miałyby zostać określone w umowie.

Projektodawcy chcą też, by do 6 miesięcy skrócono okres między podpisaniem umowy a samobójstwem ubezpieczonego, po którym ubezpieczyciel nie jest zwolniony z umowy i musi wypłacić świadczenie. Obecnie okres ten wynosi 2 lata.

Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się za przekazaniem projektu do dalszych prac w komisji. Zdaniem Beaty Szydło (PiS), zmiany zapewnią większą przejrzystość regulacji.

Krystyna Skowrońska (PO) opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem. Zgłosiła jednak wątpliwości, czy projektowana przez rząd zmiana w organizacji nadzoru nad rynkiem - w tym ubezpieczeniowym - będzie sprzyjać wykonywaniu właściwego nadzoru nad ubezpieczeniami. Zwróciła też uwagę, że w przypadku zmian w kodeksach vacatio legis wynosi przynajmniej 3 miesiące, tymczasem rząd zapowiedział tylko 30-dniowy okres vacatio legis.

Proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest kolejną nowelizacją istniejących ustaw uchwalonych w maju 2003 r. i obowiązujących od 1 stycznia 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Projekt nowelizacji prawa ubezpieczeniowego do komisji sejmowej