Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych ponownie do komisji

03-11-2004, 21:07

Sejm skierował w środę do Komisji Finansów Publicznych poselski projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Projekt zakłada likwidację środków specjalnych, utworzenie na ich bazie m.in. 13 nowych państwowych funduszy celowych oraz włączenie pozostałych środków do budżetu państwa.

Po raz kolejny za odrzuceniem projektu opowiedział się Zbigniew Chlebowski (PO), głosowanie przeciw niemu zapowiedziała LPR. Projekt skrytykował też PiS. Poparły go natomiast kluby SLD, PSL, SdPl i Samoobrony.

Projekt przewiduje likwidację ponad 60 środków specjalnych w różnych resortach i urzędach. Dotyczy to łącznych przychodów instytucji budżetowych w wysokości 5 mld 116 mln zł. Zakłada, że zamiast środków specjalnych byłoby 13 funduszy celowych, w tym np. fundusz nauki i technologii polskiej, prywatyzacji, reprywatyzacji, restrukturyzacji przedsiębiorców oraz rozwoju kultury fizycznej.

"To nie jest likwidacja środków specjalnych, to jest przekształcenie środków specjalnych w inne instrumenty, w inne instytucje, które tak naprawdę zastępują funkcjonowanie dotychczasowych środków specjalnych" - powiedział Chlebowski.

Dodał, że projekt rozszerzy zjawisko gospodarki pozabudżetowej, polegającej na tworzeniu rachunków wyodrębnionych z budżetu państwa i przeznaczaniu pieniędzy na konkretne zadania publiczne.

Podczas dotychczasowych prac w Komisji Finansów Publicznych posłowie zgłosili wnioski mniejszości zakładające dodatkową likwidację funduszy i włączenie ich do budżetu państwa - m.in. funduszu bezpieczeństwa narodowego, funduszu reprywatyzacyjnego oraz krajowego funduszu drogowego.

Posłowie wnosili też o likwidację funduszu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Środki z tego funduszu zostałyby przekazane do budżetu, co zdaniem wnioskodawców zapewniłoby lepszą kontrolę tych środków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych ponownie do komisji