Projekt PB na sejmowym finiszu

Jarosław Królak
opublikowano: 04-07-2011, 06:35

Sejm może już w lipcu uchwalić metryczki ułatwiające identyfikację i karanie złych urzędników.

Poselskie prace nad projektem "Pulsu Biznesu" są już na ostatniej prostej. Po zaakceptowaniu w ubiegły czwartek naszego projektu przez sejmową Komisję ds. Zmian w Kodyfikacjach, pozostało już tylko drugie czytanie i uchwalenie.

— Przyjęcie projektu przez komisję kodyfikacyjną to wielki krok do przodu. Drugie czytanie powinno odbyć się na następnym posiedzeniu Sejmu (13-15 lipca — red.). Uważam, że są szanse na to, aby Sejm uchwalił projekt jeszcze w tym miesiącu — mówi Adam Szejnfeld, przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo.

Nasz projekt uzupełnia ustawę autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej (niedawno weszła w życie) o finansowej odpowiedzialności urzędników wydających decyzje sprzeczne z prawem. Przewiduje ona karę do wysokości rocznej pensji dla urzędnika, którego bezprawna decyzja doprowadziła do wypłaty odszkodowania przez Skarb Państwa na rzecz pokrzywdzonej firmy czy obywatela. Jednak ustawa ta nie zawiera mechanizmu pozwalającego na szybkie ustalenie winnych urzędników w sytuacji, gdy nie wiadomo kogo ukarać. To poważny mankament. Z powodu rozmydlania odpowiedzialności urzędnicy nadal mogliby łatwo unikać odpowiedzialności za swoje błędy. Wystarczy przypomnieć, że żadne kary nie spadły na urzędników fiskusa, którzy łamiąc prawo, doprowadzili do zniszczenia JTT Computer (państwo musi wypłacić prawie 50 mln zł odszkodowania) czy Optimusa. Projekt "PB" zmian w kodeksie postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej (druk nr 3362) uzupełnia więc lukę w ustawie PO o metryczki decyzji administracyjnych.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu". Kup online!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu