Projekt prawa upadłościowego trafi na rząd 13VIII-minfin

"MOSTOSTAL-EXPORT" Spółka Akcyjna
25-07-2002, 09:15

WARSZAWA (Reuters) - Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że rząd 13 sierpnia ma przyjąć projekt ustawy o prawie upadłościowym, a pod koniec sierpnia ma on trafić pod obrady Sejmu. Kołodko nie zamierza także rezygnować z opodatkowania zysków z lokat bankowych.

"Następne (po trzech projektach ustaw, które w piątek Kołodko przedstawi w Sejmie) w tym między innymi nowe prawo upadłościowe oraz inne rozwiązania systemowe, regulacyjne, interwencyjne będą przyjmowane przez rząd na posiedzeniu 13 sierpnia, a zatem przedstawione w parlamencie za miesiąc na pierwszym posiedzeniu po wakacjach" -powiedział.

"Chodzi o to by procedury upadłościowe były sensowne, by oczyszczały strukturę polskiej gospodarki (...) bo to jest brakujące ogniwo" - dodał.

Procesy upadłościowe wielu spółek w Polsce trwają często ponad rok. Tą drogą ściągnięcie wierzytelności, bądź uratowanie części majątku firmy z masy upadłościowej, bywa często stosunkowo trudne.

Kołodko wykluczył również rezygnację z opodadatkowania zysków z oprocentowania lokat bankowych i funduszy emerytalnych, który jego poprzednik Marek Belka wprowadził w ubiegłym roku, a który był jedną z przyczyn spadku oszczędności Polaków.

"Jeśli chodzi o opodatkowanie dochodów kapitałowych takich jak opodatkowanie odsetek z lokat bankowych (...) trzeba zobaczyć jak ten instrument będzie działał. Na pewno zależy nam na tym by rosła skłonność do oszczędzania. (...) nie przewidujemy w najbliższym okresie jego zniesienia" - stwierdził.

TO NIE JEST REANIMACJA TRUPÓW

Szef resortu finansów Grzegorz Kołodko w piątek przedstawi w Sejmie szczegóły swojego planu, czyli trzy propozycje uregulowań prawnych. Będzie to m.in. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierająca pomysł restrukturyzacji długoterminowych należności bankowych.

Restrukturyzacja należności będzie polegała na umorzeniu przedsiębiorstwom zaległości z tytułu podatku dochodowego, VAT, akcyzy, cła, części składki na ubezpieczenie społeczne, pod warunkiem że zadłużone firmy wniosą do budżetu opłatę restrukturyzacyjną i będą na bieżąco płacić podatki.

Opłata restrukturyzacyjna wyniesie między 1,5 a 15 procent kwoty głównej zadłużenia. Niższą opłatę będą wnosić przedsiębiorstwa objęte programami restrukturyzacji. Są to między innymi: kopalnie węgla, PKP, spółki zbrojeniowe oraz przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego.

"Tutaj nie chodzi, jak sugerują państwu (...), że to jest utrzymywanie istniejących struktur, próba reanimacji trupów ekonomicznych i tak dalej" - powiedział Kołodko.

"(...) my nie będziemy sprzyjać działaniom takim, które sprzyjają wyrzucaniu ludzi na bruk, tylko tym przedsiębiorstwom, które mają dobre (...) programy restrukturyzacji finansowej, rzeczowej a także zatrudnienia".

"Będziemy restrukturyzować, po to by nie były ciężarem państwa, tylko by tworzyły bądź utrzymywały miejsca pracy. I to ma wywołać ruch w określonym kierunku" - dodał wicepremier.

Kołodko uważa, że z jego pakietu antykryzysysowego, a szczególnie umorzenia długów w zamian za wpłatę opłaty restrukturyzacyjnej będą mogły skorzystać wszystkie firmy.

"To jest oferta dla wszystkich, proszę nie dawać wiary temu, co niektórzy znowu piszą (...). To nie jest jakieś powszechne umorzenie długów tylko twarda operacja restrukturyzacyjna" - stwierdził minister.

Nowy minister finansów deklarował, że banki, które zgodzą się wziąć udział we wspieranej przez państwo restrukturyzacji firm, będą mogły zaliczyć do kosztów część kosztów związanych ze złymi kredytami, a więc zapłacić niższy podatek.

"Chodzi o to by ułatwić bankom zmniejszenie tego niebezpiecznie narastającego odcinka długów (...) Zapobiec temu, że te trudne (kredyty) będą stracone" - powiedział.

PRIORYTET - OGRANICZENIE BEZROBOCIA

Wicepremier podkreślił, że dla niego priorytetem będzie ograniczenie fali bezrobocia, które obecnie wynosi ponad 17 procent.

"To wszystko co robimy ma służyć temu, że na Boże Narodzenie nie było w Polsce kolejnego ćwierć miliona bezrobotnych (...) tylko, żeby temu zapobiec i dzięki temu także będą nieco większe dochody do budżetu" - powiedział Kołodko, nie konkretyzując, jakich dodatkowych dochodów się spodziewa z wprowadzenia pakietu antykryzysowego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "MOSTOSTAL-EXPORT" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Projekt prawa upadłościowego trafi na rząd 13VIII-minfin