Projekt uchwały w sprawie prywatyzacji w 2005 r. - do komisji

Polska Agencja Prasowa SA
03-06-2005, 11:48

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie projektu uchwały w sprawie prywatyzacji przedsiębiorstw w 2005 roku, dotyczącego m.in. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Izba skierowała projekt do dalszych prac w Komisji Skarbu Państwa.

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie projektu uchwały w sprawie prywatyzacji przedsiębiorstw w 2005 roku, dotyczącego m.in. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Izba skierowała projekt do dalszych prac w Komisji Skarbu Państwa.

    Za odrzuceniem projektu uchwały głosowało 165 posłów, 225 było przeciw, wstrzymało się 8 posłów.

    Projekt uchwały zakłada, że Sejm aprobuje dalszą prywatyzację PZU (pod warunkiem przeprowadzenia jej po zakończeniu prac komisji śledczej) oraz założenia prywatyzacji Enei (pod warunkiem zachowania przez SP co najmniej 51 proc. udziałów), PGNiG (pod warunkiem zachowania przez SP co najmniej 51 proc. udziałów), Lotosu (pod warunkiem przedstawienia założeń funkcjonowania polskiego sektora paliwowego), Giełdy Papierów Wartościowych, zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej i Katowickiego Holdingu Węglowego (pod warunkiem zbycia akcji w drodze publicznej).

    W trakcie debaty w maju największe kontrowersje wzbudziła kwestia prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Większość posłów opowiedziała się przeciwko tym planom, m.in. Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek, aby wykreślić z uchwały zgodę na prywatyzację PGNiG.

    Również Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało, aby rząd wstrzymał się z prywatyzacją. Wniosek o odrzucenie projektu uchwały w pierwszym czytaniu złożyła Samoobrona.

    W czwartek, w przeddzień głosowania w Sejmie, minister skarbu Jacek Socha ogłosił, że nie będzie emisji akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w czerwcu. (W ubiegłym tygodniu PGNiG poinformował, że planuje publikację prospektu emisyjnego 2 czerwca, oferta ma potrwać od 13 do 28 czerwca, a debiut giełdowy przewidywany jest na 4 lipca).

    Socha zapewnił, że decyzja o przesunięciu emisji akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z czerwca na jesień 2005 roku nie jest odstępstwem od planu upublicznienia akcji spółki, lecz tylko odsunięciem jej w czasie. 

    "Można uplasować emisję akcji PGNiG między 2 a 25 września" - poinformował Socha. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA) PGNiG podjęło w czwartek rano decyzję, że emisja akcji spółki odbędzie się na jesieni tego roku.

    Socha zaznaczył, że wpływ na tę decyzję miała sytuacja na warszawskiej giełdzie. "Podstawą była sytuacja na rynku finansowym i kapitałowym" - powiedział.

    Minister nie ukrywał również, że wpływ na decyzję miały też dyskusje polityczne, związane z planowanym upublicznieniem PGNiG. "Przy prywatyzacji tej spółki nie powinno być niepotrzebnych napięć politycznych, a takie są" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekt uchwały w sprawie prywatyzacji w 2005 r. - do komisji