Projekt ustawy zwalniający z podatku Polaków pracujących za granicą - do komisji

Polska Agencja Prasowa SA
07-04-2006, 17:09

Sejm skierował w piątek do Komisji Finansów Publicznych projekt autorstwa PO nowelizacji ustawy Ordynacjapodatkowa, dający ministrowi finansów możliwość wydania rozporządzenia, które zwolni Polaków pracujących za granicą z obowiązku płacenia w Polsce podatku dochodowego.

Sejm skierował w piątek do Komisji Finansów Publicznych projekt autorstwa PO nowelizacji ustawy Ordynacjapodatkowa, dający ministrowi finansów możliwość wydania rozporządzenia, które zwolni Polaków pracujących za granicą z obowiązku płacenia w Polsce podatku dochodowego.

    "Ten projekt jest poselskim gestem rozpaczy wobec tego, co przechodzą setki tysiące Polaków pracujących za granicą. Ponieważ wcześniejsze apele do ministra finansów o zaniechanie poboru były nieskuteczne, to zdecydowaliśmy się złożyć projekt noweli, który stwarza szybki mechanizm ulżenia losowi Polaków pracujących za granicą" - powiedział reprezentant wnioskodawców poseł Zbigniew Chlebowski (PO).

    Dodał, że wnioskodawcy mają świadomość, iż nowelizacja tworzy mechanizm, z którego minister finansów skorzysta lub też go odrzuci. "Wierzę, że minister finansów skorzysta bardzo szybko z tego uprawnienia i zwolnieniem obejmie także podatników rozliczających się z podatku za 2005 rok" - stwierdził Chlebowski.

    Jak powiedziała posłanka Maria Zuba (PiS), Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje rozwiązanie prawne, które zwiększy możliwość odliczania diet od dochodu osób pracujących za granicą.

    Dodała, że projektu noweli nie można zastosować dla podatników rozliczających się za 2005 rok, bowiem jest bardzo mała szansa, aby weszła ona w życie przed końcem terminu składania zeznań PIT; a nawet jeśli wejdzie, to narusza równość obywateli wobec prawa, bowiem część podatników złoży wcześniej swoje zeznania.

    Według wiceministra finansów Mirosława Barszcza, rozwiązanie zaproponowane przez PO jest niemożliwe do zastosowania, bowiem nowelizacja m.in. nie uchyla przesłanek, którymi musi kierować się minister finansów, wydając rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku.

    "Te przesłanki to ważny interes podatników oraz interes publiczny. W większości przypadków osoby pracujące za granicą nie podpadają pod te przesłanki. W pojedynczych sytuacjach jest możliwe zaniechanie poboru podatku, jeśli naczelnik urzędu skarbowego uzna, że zachodzi zagrożenie dla interesu podatnika, rozumianego nawet jako zagrożenie dla jego egzystencji" - powiedział Barszcz.  

    Polacy, pracujący w kraju, który ma z Polską podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, od obliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla polskich podatników ze względu na różnice w stawkach podatkowych. Np. Polacy pracujący Wlk. Brytaniimuszą płacić podatki w Polsce według drugiej lub trzeciej stawki podatkowej, nawet jeśli nie płacą ich w Wlk. Brytanii, gdzie kwota wolna od podatku wynosi ok. 4,9 tys. funtów.

    Problem ten dotyczy tych państw, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania według tzw. metody proporcjonalnego odliczenia. Są to oprócz Wielkiej Brytanii, także m.in. Danii i Holandii. 

    Jak informowali w marcu br. przedstawiciele resortu finansów, Polska obecnie negocjuje z Wielką Brytanią nową umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania. Może ona zostać podpisana jeszcze w tym roku, jednak musi być potem ratyfikowana przez oba parlamenty.

    W zaprezentowanych przez resort finansów w ubiegły piątek zmianach w systemie podatkowym znajduje się rozwiązanie zakładające objęcie Polaków pracujących za granicą przez skorygowany system diet. Rząd chce, by pakiet ten wszedł w życie z początkiem 2007 roku, ale z możliwością stosowania niektórych przepisów do rozliczeń za rok 2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Projekt ustawy zwalniający z podatku Polaków pracujących za granicą - do komisji