Projekt w zawieszeniu

Marcin Gesing
03-11-2003, 00:00

Połączenie Polimexu-Cekopu i zależnej od niego giełdowej spółki Mostostal Siedlce nie dojdzie w tym roku do skutku. Plan jednak nie upadł.

Zarządy obu firm zdecydowały się zaproponować akcjonariuszom niepodejmowanie uchwał połączeniowych. Na piątkowym walnym zgromadzeniu Polimexu-Cekopu uchwała o fuzji z Mostostalem Siedlce została zdjęta z porządku obrad. Dzisiejsze zgromadzenie akcjonariuszy Mostostalu będzie wyglądało podobnie.

— Zdecydowaliśmy o przesunięciu walnych połączeniowych na pierwszą dekadę stycznia. Ma to związek ze zgłoszonymi przez część akcjonariuszy wątpliwościami co do zaproponowanego trybu i terminów połączenia spółek. Chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości prawne, by nie skończyło się na procesach — mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimexu-Cekopu.

Przyznaje on, że prawnicy doradzający Polimexowi i jeden z jego udziałowców stanowczo sprzeciwili się forsowaniu połączenia na dzisiejszym walnym Mostostalu i piątkowym zgromadzeniu akcjonariuszy Polimexu.

Chodzi o braki formalnoprawne, jakie wytknęło spółkom Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), a konkretnie o niedopełnienie obowiązków informowania o fuzji. SII zapowiedziało zresztą, że w razie przyjęcia uchwał połączeniowych będzie domagało się ich unieważnienia przed sądem.

— Najwyraźniej Polimex uznał, że jego rozmowy z nami i akcjonariuszami finansowymi Mostostalu nie dadzą dobrego efektu na walnym, a przeciwników fuzji jest zbyt wielu, żeby mógł z nimi wygrać. Zarząd spółki dał sobie w ten sposób czas na przekonanie oponentów i niezdecydowanych — uważa Jarosław Dominiak, prezes SII.

— Zarząd Polimexu broni się przed fiaskiem fuzji. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej będziemy czekać na połączenie, tym mniej odpowiadająca rzeczywistości będzie wycena spółek, będąca podstawą parytetu — dodaje chcący zachować anonimowość doradca inwestycyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekt w zawieszeniu