Czytasz dzięki

Projekt zniesienia lub ograniczenie zakazu prowadzenia m.in usług gastronomicznych czy transportowych

  • PAP
opublikowano: 28-05-2020, 20:25

Zniesienie lub ograniczenie zakazu działalności prowadzenia m.in usług gastronomicznych, transportowych czy kosmetycznych wprowadza opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji - powiela istniejące ograniczenia, z wyjątkiem tych, które podlegają rozluźnieniu.

Wskazano, że zakłada się rozluźnienie licznych ograniczeń m.in. związanych z prowadzeniem handlu czy punktów gastronomicznych pod warunkiem utrzymania obowiązku zakrywania ust i nosa oraz stosowania zasad tzw. dystansu społecznego.

Wskazano m.in. że zarządzający obiektami handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 mkw. są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

Projekt zakłada także wprowadzenie rozwiązań prawnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS CoV-2 podczas podróży statkami powietrznymi w związku z planowanym umożliwieniem od dnia 1 czerwca 2020 r. wykonywania lotów krajowych. I tak - jak czytamy - prowadzenie działalności związanej z przewozem lotniczym pasażerskim jest dopuszczalne pod warunkiem: zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego; czyszczenia powierzchni, z którymi pasażer miał styczność po każdym odcinku lotu z pasażerami; dezynfekcji statku powietrznego. Dodatkowo obowiązywać ma zakaz przewożenia pasażerów powyżej określonej liczby pasażerów, a także nakaz określonego rozmieszczania ich w samolocie. Przewidziano również zakaz wpuszczania na pokłady statków osób z podejrzeniem zakażenia SARS CoV-2, a na przewoźników nałożono obowiązek udostępniania pasażerom określonych formularzy, zbierania kart lokalizacji podróżnego czy możliwości mierzenia temperatury. Zaznaczono, że pasażerowie mają obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki podczas pobytu na statku powietrznym.

W projekcie zaproponowano m.in. zmianę ograniczenia w zakresie transportu, tak aby te ograniczenia nie dotyczyły transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych. Uzasadnieniem zmiany - jak czytamy - jest rekomendacja odwieszenia działalności placówek wsparcia dziennego i obowiązek dowozu osób niepełnosprawnych na zajęcia do ww. placówek, którego realizacja w proponowanym rygorze jest niewykonalna.

Ze względu na konieczność ochrony gospodarstw rolnych przed skutkami rozwleczenia koronawirusa SARS-CoV-2, w tym w szczególności w celu uniknięcia zakażenia rolnika, domowników lub pomocników rolnika, proponuje się ustanowienie ograniczenia dotyczącego przemieszczania się na teren gospodarstwa rolnego do miejsc, w których utrzymywane są zwierzęta, z pewnymi wyjątkami.

Proponuje się, aby przepisy rozporządzenia weszły w życie z dniem 30 maja 2020 r.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane