Projekty UE zyskają dodatkową pomoc

MIR
opublikowano: 31-07-2008, 00:00

Duże projekty transportowe będą monitorowane przez firmę doradczą. Przetarg w sierpniu.

Duże projekty transportowe będą monitorowane przez firmę doradczą. Przetarg w sierpniu.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) zamierza monitorować wszystkie projekty warte minimum 50 mln EUR, które ostatecznie akceptuje Komisja Europejska.

— Rozpoczniemy od transportu. W sierpniu ogłosimy przetarg na firmę doradczą, która będzie odpowiedzialna za cały proces, od przygotowania dokumentacji do rozpoczęcia realizacji. Właśnie błędy w dokumentacji niejednokrotnie przez wiele miesięcy blokowały takie projekty w Brukseli. Chcemy to zmienić — mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i były wiceminister w resorcie, pozytywnie ocenia inicjatywę.

— Już w ubiegłym roku zarezerwowaliśmy na ten cel fundusze z Pomocy Technicznej. Chodziło jednak o wsparcie projektów, bez przygotowywania dokumentacji — podkreśla Jerzy Kwieciński.

Dodaje, że przetarg powinien być otwarty.

— Komisja Europejska zawiera umowy otwarte, gdzie na każdy projekt zgłaszają się chętni. Wybierana jest najlepsza oferta. Źle by się stało, gdyby jedna firma zyskała monopol na usługi — mówi Jerzy Kwieciński.

Nie dziwi też, że o inicjatywie pozytywnie wypowiadają się przedstawiciele firm doradczych.

— To sprawdzony model, który pozwala na sprawne zarządzanie projektami. Niewątpliwą zaletą jest odciążenie urzędników, którzy nie będą skupiali się na drobiazgach — mówi Adam Żołnowski z PWC.

Kiejstut Żagun z KPMG dodaje, że firmy wniosą w obsługę projektów profesjonalizm i terminowość realizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu