Projekty za 100 mln EUR

Katarzyna Kozińska
24-09-2004, 00:00

Fabryka kuchenek ruszy w lutym. Zatrudni 450 osób i da pracę firmom kooperującym. Wśród dostawców coraz więcej ma być partnerów z Polski.

Dzisiaj we Wrocławiu koncern Whirlpool rozpoczyna długo zapowiadaną nową inwestycję. Już w lutym na terenie dawnego Polaru ma ruszyć pilotażowa produkcja piekarników i płyt kuchennych do zabudowy. Budowa jest częścią dużego projektu, na realizację którego inwestor przeznaczył 100 mln EUR.

— Nie dzielimy tej sumy na poszczególne przedsięwzięcia. Oprócz budowy nowego zakładu zamierzamy zmodernizować istniejące hale i linie produkcyjne. Inwestujemy też w centrum technologiczne — w sprzęt komputerowy, oprogramowanie, laboratorium — mówi Uwe Horlacher, szef wrocławskiej fabryki Whirlpoola.

Centrum technologiczne będzie pracować również na potrzeby innych fabryk z grupy Whirlpool Europe.

Fabryka sprzętu kuchennego zatrudni 450 osób. Będzie jedynym zakładem grupy w Europie o tym profilu produkcji. Tu trafi też część produkcji innych urządzeń z innych fabryk koncernu — jesteśmy opłacalni ze względu na niższe koszty. Jeśli do zainwestowania w Polsce uda się namówić kilku stałych zagranicznych kooperantów koncernu, to na pracę mogą liczyć kolejni chętni.

— Trwają rozmowy z naszymi partnerami za granicą o możliwości przeniesienia ich działalności tutaj. Ale zwiększamy też zamówienia dla polskich kooperantów. Wytwarzanie niektórych komponentów wyłączyliśmy na zewnątrz, bo potrzebujemy więcej miejsca na zasadniczą produkcję — wyjaśnia Uwe Horlacher.

Obecnie w fabryce przy produkcji lodówek i zmywarek pracuje ponad 2 tys. osób.

W okresie zwiększonej produkcji sprzętu chłodniczego fabryka zatrudnia też wielu pracowników sezonowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekty za 100 mln EUR