Prokom kupi 33 proc. akcji Softbanku po 13 zł/szt

opublikowano: 17-09-2002, 09:50

Softbank zawarł wstępne porozumienie z Prokomem Software, na mocy którego Prokom kupi od 10 do 33 proc. akcji warszawskiego integratora po 13 złotych za sztukę – poinformowały spółki komunikatach. Prokom zamierza zwiększyć udziały w przeżywającym kłopoty finansowe Softbanku w dłuższym okresie czasu i spółki nie przewidują konieczności ogłoszenia wezwania.

Dotychczas Prokom posiadał 9,99 proc. akcji Softbanku, które nabył w 2000 za 128 mln zł. W myśl porozumienia Prokom kupi akcje warszawskiego integratora od prezesa Aleksandra Lesza. Prokom i Aleksander Lesz posiadają łącznie 42 proc. akcji Softbanku.

- Prokom Software zamierza przejąć rolę inwestora strategicznego Softbank w celu rozpoczęcia i rozwoju strategicznej współpracy pomiędzy spółkami w zakresie: wdrażania wspólnych produktów, współpracy w dziedzinie sprzedaży rozwiązań softwarowych, optymalizacji kosztów finansowania działalności oraz wykorzystania synergii wynikającej z planowanych powiązań kapitałowych i operacyjnych – napisał Prokom w komunikacie.

- Szczegóły tej współpracy określone zostaną w ostatecznym porozumieniu, które zostanie podpisane do końca września 2002 roku - poinformował Softbank.

Dzięki transakcji gdyńska spółka zdobędzie przede wszystkim dostęp do sektora bankowego, nie przynoszącego dotąd integratorowi większych przychodów. Szczególnie istotne dla Prokomu mogą być kontrakty na informatyzację PKO BP i PZU, o które ubiega się warszawska spółka. Z kolei Softbank boryka się z dużym zadłużeniem krótkoterminowym i potrzebuje dokapitalizowania. Pozyskanie inwestora strategicznego może uzdrowić sytuację spółki.

We wtorek informacje Pulsu Biznesu o tym, że Prokom planuje przejęcie Softbanku wywołały na otwarciu wzrost kursu obu spółek. Jednak kurs Softbanku spadł do 12,8 zł po informacji, że cenę transakcji ustalono na 13 zł.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokom kupi 33 proc. akcji Softbanku po 13 zł/szt