Prokom kupi akcje Softbanku po cenie nie wyższej niż 13 zł

25-10-2002, 18:16

Prokom i Softbank podpisały w czwartek umowę, zgodnie z którą gdyńska spółka obejmie rolę inwestora strategicznego w Softbanku – poinformowały spółki w komunikacie. Do 6 grudnia 2003 gdyński integrator ma prawo do odkupienia od szefa Softbanku, Aleksandra Lesza akcji stanowiących ponad 32 proc. kapitału.

Prokom kupi akcje po kursie rynkowym plus premię wynoszącą 20 proc. Jednak średnia cena ze wszystkich dokonanych transakcji nie może przekroczyć 13 zł. Akcje będą nabywane w transzach, żeby Prokom nie musiał ogłaszać wezwania.

Na piątkowym zamknięciu kurs Softbanku wynosił 11,35 zł, więc cena za pierwszą transzę może wynieść 13,62 zł.

- Zgodnie z zawartą umową Prokom Software S.A. jest uprawniony do zakupienia od dnia wejścia w życie umowy roku wszystkich posiadanych przez Aleksandra Lesza akcji Softbank S.A. (tj. 5.741.666 akcji) zakładowego emitenta (opcja call). – napisano w komunikacie.

Cena akcji w poszczególnych transakcjach pakietowych będzie określana każdorazowo jako średnia arytmetyczna ceny z ostatnich 30 dni kalendarzowych przed transakcją i powiększona o 20 proc. Umowa zakłada wypłacenie Aleksandrowi Leszowi w styczniu 2006 roku premii kursowej, której wysokość uzależniona będzie od wartości rynkowej Softbanku.

Transakcja zostanie sfinansowana przez Prokom ze środków własnych oraz zewnętrznych źródeł finansowania. Do zawarcia transakcji spółki potrzebują jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W ramach realizacji umowy Prokom umieści swojego przedstawiciela w zarządzie Softbanku oraz dwóch członków rady nadzorczej.

Równocześnie spółki zawarły odrębną umowę o finansowaniu działalności Softbanku. Prokom zobowiązał się pożyczyć spółce 41,5 mln zł na cele krótko i średnioterminowe. Softbank może wykorzystać te środki na sfinansowanie inwestycji w spółkach grupy kapitałowej, a także na potrzeby bieżącej działalności.

Zapowiadana już od pewnego czasu transakcja kupna akcji pozwoli na zbliżenie obu spółek, choć na razie nie ma mowy o fuzji. Prokom uzyska dostęp do sektora bankowego, na którym liderem jest właśnie Softbank, dysponujący dobrym systemem Fiserva. Dzięki temu spółki mają prawie pewną wygraną w przetargu na informatyzację PKO BP. Z kolei borykający się z poważnymi tarapatami finansowymi Softbank, uzyska dużego partnera, który pomoże mu w finansowaniu. Efekty transakcji są już widoczne w postaci zapowiadanej pożyczki 41,5 mln zł.

Prokom posiada już 9,99 proc. pakiet akcji Softbanku, który kupił w 2000 roku płacąc niemal 130 mln zł. Teraz gdyński integrator będzie musiał utworzyć na ten pakiet rezerwę, która zmniejszy zysk netto spółki. Jednak Ryszard Krauze, szef Prokomu, zapowiada niezły wynik operacyjny i 100 milionów zysku netto w całym roku.

W pierwszym półroczu Prokom miał 60,9 miliona złotych zysku netto i 75 milionów zysku operacyjnego. Z kolei grupa Softbanku poniosła stratę w wysokości 9 mln zł, przy 156 mln zł przychodów. Ujemny wynik Softbanku jest efektem strat FinFin, prowadzącej portal Expander oraz nakładów na TDC Internet. Kolejna chybiona inwestycja odbiła się w postaci 1,5 mln zł rezerw na obligacje Stoczni Szczecińskiej, które już nie zostaną odzyskane.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokom kupi akcje Softbanku po cenie nie wyższej niż 13 zł