Prokom spodziewa się pierwszych pieniędzy z offsetu w 2005 roku

02-03-2004, 16:17

Reuters: Prokom Software, który wraz z innymi firmami informatycznymi uczestniczyć będzie w realizacji projektów offsetowych spodziewa się, że umowy zostaną podpisane na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, a pierwsze pieniądze spłyną do firmy w 2005 roku. Projekty offsetowe towarzyszą zakupowi przez rząd samolotu wielozadaniowego dla polskiej armii.

Do wykonania są TETRA - system łączności dla służb mundurowych, Rejestr Usług Medycznych (RUM) i system zarządzania kryzysowego C2. Analitycy szacują wartość umów offsetowych na około jeden miliard dolarów. Część obserwatorów rynku mówi, że projekty te mogą przesunąć się w czasie.

"Między drugim, a trzecim kwartałem tego roku będą pierwsze rozstrzygnięcia i jakieś kontrakty offsetowe mogą być podpisane. Pierwsze fakturowanie z offsetu to będzie raczej 2005 rok" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Prokomu, Ryszard Krauze.

Członek zarządu Prokomu, Dariusz Górka powiedział, że portfel zamówień grupy Prokom przekracza już 800 milionów złotych, z czego 470-480 milionów przypada na spółkę matkę. Portfel Softbanku opiewa na ponad 200 milionów złotych, z czego 80 procent stanowią projekty CEPiK i PKO BP. Sam Prokom, wspólnie z CSC Polska podpisał właśnie umowę ramową na budowę zintegrowanego systemu informatycznego PZU. Analitycy szacują wartość kontraktu na minimum pół miliarda złotych. Krauze nie odniósł się wprost do tych szacunków.

"Wartość kontraktu jest niewielka, ale otwiera nam drogę (do kolejnych zleceń). Pierwsze wpływy nastąpią w trzecim, czwartym kwartale" - powiedział.

Prezes Prokomu poinformował, że chciałby, by w pracach dla PZU uczestniczył wchodzący w skład grupy Softbank, ubiegłoroczny zwycięzca przetargów na informatyzację PKO BP i budowę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Softbank ma od wczoraj ma nowego prezesa, Krzysztofa Korbę, który zastąpił na tym stanowisku wieloletniego szefa spółki, Aleksandra Lesza. Korba zapowiedział, że w tym miesiącu opracowana zostanie nowa strategia Softbanku.

"Będziemy kontynuować działalność w bankach, bo jest tu potencjał. Myślimy nadal o administracji" - powiedział Korba.

((Autor: Marcin Gocłowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokom spodziewa się pierwszych pieniędzy z offsetu w 2005 roku