Prokom zarabia na spółkach

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 13-08-2007, 00:00

Nawet wyniki lepsze od prognoz nie chroniły akcji Prokomu przed wahaniami. Spółka zdołała jednak wyjść na plus.

Nawet wyniki lepsze od prognoz nie chroniły akcji Prokomu przed wahaniami. Spółka zdołała jednak wyjść na plus.

Pesymizm inwestorów bardzo mocno wpłynął na rynkową ocenę kwartalnych wyników Prokomu. Rynek nie mógł się zdecydować, jak wycenić dokonania spółki. Na początku piątkowej sesji notowania Prokomu Software, jako jednej z nielicznych spółek, rosły. Później nie było już tak dobrze i kurs zniżkował, choć dużo wolniej niż cały rynek. Ostatecznie największy polski dostawca kompleksowych rozwiązań informatycznych zakończył sesję wzrostem o 0,9 proc.

Skonsolidowany zysk netto Prokomu Software wyniósł w drugim kwartale 258,5 mln zł, co oznacza osiemnastokrotny wzrost w stosunku do zeszłego roku (28,6 mln zł). Wyniki grupy zawyżył jednak jednorazowy zysk wynikający z połączenia Softbanku z Asseco Poland (+222 mln zł) oraz z wniesienia do Comp m.in. udziałów w Safe Computing (+14,9 mln zł). Po oczyszczeniu wyniku z tych operacji okazuje się, że grupa Prokomu zarobiła w minionym kwartale 21,5 mln zł, wobec 14,1 mln zł rok temu.

— To dobry wynik, ale za sukcesem stoją przede wszystkim spółki zależne. Rezultaty spółki matki nie zachwyciły — zauważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Rzeczywiście, przychody samego Prokomu Software spadły w ujęciu kwartalnym ze 150,5 mln zł do 116,5 mln zł. Pogorszył się też zysk operacyjny z 19,5 mln zł do 10,5 mln zł. Zysk netto wzrósł za to z 14,7 mln zł do 34 mln zł (wpłynęły na to jednorazowe przychody finansowe na poziomie około 28 mln zł).

— Pogorszenie sprzedaży i wyniku na działalności operacyjnej wynika z wygasania starych kontraktów i zastoju w przetargach publicznych. Moim zdaniem, ze względu na biurokratyczną opieszałość nic się w tej ostatniej kwestii nie zmieni przed 2009 r. — dodaje Paweł Puchalski. Jego zdaniem najgorszy okres Prokom ma już za sobą i kolejne kwartały będą coraz lepsze. Pomogą w tym kolejne przejęcia spółek, szczególnie w grupie Asseco Poland. Nowe firmy, takie jak np. Asseco Romania i Asseco Adria (Prokom obejmie w nich pakiety po 28 proc.), już w przyszłym roku wypracują ponad 50 mln zł zysku netto. Oznacza to, że zysk netto Prokomu Software w 2008 r. zwiększy się o blisko 14 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu