Prokurator żąda 11 lat więzienia i ponad 1 mln zł grzywny dla Jędrucha

PAP
08-04-2011, 12:27

Kary 11 lat więzienia i ponad miliona złotych grzywny zażądał w piątek prokurator dla byłego właściciela konsorcjum Colloseum Józefa Jędrucha - głównego oskarżonego w procesie o oszustwa na kwotę blisko 430 mln zł.

Chce też, by - podobnie jak inni oskarżeni - został on zobowiązany do naprawienia szkody.

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach trwają wystąpienia końcowe stron w toczącym się od ponad pięciu lat procesie, w którym na ławie oskarżonych zasiadło 13 osób. Pod względem wielkości wyrządzonej szkody to jedna z największych spraw w Polsce. Z ustaleń śledztwa wynika, że większość z 430 mln zł została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi były należące do Skarbu Państwa firmy: Będziński Zakład Elektroenergetyczny i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Dla Jędrucha prokurator Marek Marzec zażądał 11 lat więzienia i ponad miliona zł grzywny. Chce też, by sąd zakazał mu pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego przez 10 lat i - podobnie jak kilku innych oskarżonych - zobowiązał go do naprawienia szkody. W przypadku Jędrucha to 345 mln zł. Oskarżyciel przekonywał sąd o w wysokiej społecznej szkodliwości popełnionych przez Jędrucha przestępstw, mówił też o jego kierowniczej roli. Okolicznością łagodzącą jest fakt, że oskarżony nie był wcześniej karany - mówił.

Dla innych oskarżonych prokurator domaga się kar od roku do sześciu lat więzienia - w niektórych przypadkach w zawieszeniu - oraz grzywien i zakazu sprawowania funkcji w spółkach prawa handlowego. W przypadku niektórych przestępstw z aktu oskarżenia prok. Marzec wniósł o umorzenie postępowania ze względu na przedawnienie karalności. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prokurator żąda 11 lat więzienia i ponad 1 mln zł grzywny dla Jędrucha