Prokuratura bada sprawę ustawiania przetargów w RZI w Szczecinie

PAP
opublikowano: 25-09-2009, 14:48

Nie jest wykluczone, że w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury (RZI) w Szczecinie doszło do ustawiania przetargów - ocenia Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Prowadzi ona śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do których miało dojść przy budowie budynków wojskowych m.in. w Świnoujściu i Mirosławcu.

Jak powiedział w piątek PAP zastępca Prokuratora Okręgowego w Poznaniu ds. Przestępczości Zorganizowanej, prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Mikołaj Przybył, prokuratura bada sprawę ewentualnych nieprawidłowości przy wyłanianiu wykonawców i realizacji nowych inwestycji budowlanych. Śledztwo dotyczy przekraczania uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Szczecinie.

Prokuratura nie podaje na razie bliższych szczegółów sprawy. Przybył powiedział tylko, że sprawę ujawniono przy okazji śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Zielonej Górze.

Dodał, że w czwartek i piątek żandarmeria wojskowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne "dokonały szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerną dokumentację". "Teraz zostanie ona zweryfikowana i na tej podstawie zapadnie decyzja, ilu osobom zostaną przedstawione ewentualne zarzuty. Według wstępnych ustaleń schemat ewentualnych działań przestępczych w RZI w Szczecinie mógł być podobny jak w RZI w Zielonej Górze" - powiedział Przybył.

Wyjaśnił, że w trakcie prowadzenia sprawy RZI w Zielonej Górze przesłuchiwano różne osoby, w tym przedsiębiorców, którzy informowali o nieprawidłowościach, do których mogło dojść także w innych miejscach. "Prokuratura sprawdza te wszystkie sygnały" - dodał.

Prokuratura zamknęła już śledztwo ws. działania zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej w RZI Zielona Góra w latach 1993 - 2005. Grupa zajmowała się "ustawianiem" postępowań przetargowych, wyłudzaniem pieniędzy z budżetu MON, fałszowaniem dokumentacji na wielką skalę oraz czerpała korzyści majątkowe, pobierając od wykonawców prac od 7 do 10 proc. wartości przetargu jako łapówki.

Do dziś Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał w sprawie nieprawidłowości w RZI 11 prawomocnych wyroków skazujących, a wobec czterech osób oskarżonych toczy się postępowanie sądowe.

Zdaniem śledczych grupa przestępcza naraziła Wojsko Polskie na wielomilionowe straty. Nieprawidłowości w postępowaniach przetargowych polegały m.in. na podmienianiu dokumentów lub fałszowaniu ich. Były też sytuacje "ustawiania" przetargów na prace, które nigdy nie miały miejsca. Zdarzało się, że odbierano niewykonane zlecenia. Prace, na które ogłaszane były przetargi, dotyczyły m.in. budowy domów, koszar, wyburzania koszar poradzieckich i prac adaptacyjnych w budynkach.

W lipcu 2007 r. do prokuratury wojskowej zgłosił się zielonogórski biznesmen Leszek S., który przyznał, że przez wiele lat dawał łapówki pracownikom RZI w Zielonej Górze w zamian za udział w "ustawianych" przetargach. Powiedział, że od każdego wygranego przetargu musiał płacić 10-15 proc. jego wartości kierownictwu RZI. A podczas kontroli inspektorów nadzoru budowlanego miał im płacić kolejne 2-5 proc. wartości przetargu. Przedsiębiorca był w gronie osób, które zgodziły się poddać dobrowolnej karze.(PAP)

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane