Prokuratura: nowe zarzuty dla b. prezesa Kraków Biznes Park

PAP
opublikowano: 06-03-2017, 14:32
aktualizacja: 06-03-2017, 14:33

Były prezes Kraków Biznes Park Adam Ś., odpowiadający już przed sądem za wyłudzenia na szkodę spółki i Skarbu Państwa, usłyszał kolejne zarzuty dotyczące wyrządzenia lub usiłowania wyrządzenia szkody w mieniu spółek z grupy kapitałowej Kraków Business Park - na ponad 42 mln zł.

"Adam Ś. został w poniedziałek zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące wyrządzenia lub usiłowania wyrządzenia szkody w mieniu spółek z grupy kapitałowej Kraków Business Park na ponad 42 mln zł. Zatrzymane zostały także inne osoby. Ze względu na dobro postępowania nie będziemy udzielali bliższych informacji o sprawie" – powiedział w poniedziałek PAP prok. Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Jak poinformował prok. Krupiński, obecne postępowanie jest kontynuacją śledztwa Prokuratury Okręgowej w Krakowie, dotyczącego działania na szkodę spółek Kraków Business Park. Ten wątek został zakończony aktem oskarżenia przeciwko 14 osobom, w którym głównym oskarżonym jest Adam Ś. Proces w tej sprawie ruszył w listopadzie ub.r. przed Sądem Okręgowym w Krakowie.

Objęte aktem oskarżenia działania dotyczyły wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w mieniu spółek z grupy kapitałowej KBP. Polegały one m.in. na wyprowadzaniu pieniędzy z holdingu na ekonomicznie nieuzasadnione lub fikcyjnie świadczone usługi, w ramach grupy mającej na celu popełnianie przestępstw, którą kierować miał Adam Ś. Zarzuty aktu oskarżenia dotyczyły także oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Wartość wyrządzonej szkody w mieniu spółek z grupy kapitałowej KBP oszacowano na ok. 90 mln zł, wartość co najmniej narażonych na uszczuplenie podatków to około 22 mln zł, zaś wartość wytransferowanych poza granice Polski środków płatniczych pochodzących z przestępstwa to około 10 mln zł.

W obecnym śledztwie wydziału zamiejscowego PK podejrzanym zarzucono kolejne działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Adama Ś., zmierzające do odzyskania korzyści majątkowych podchodzących z przestępstwa, zablokowanych poprzednim śledztwem.

Według ustaleń PK, podejrzani zawierali w tym celu szereg niekorzystnych umów pożyczek, w zabezpieczeniu których ustanawiali zastaw rejestrowy na udziałach w spółkach córkach KBP, celem odzyskania w ten sposób nad nimi władzy, i nieruchomości, których byli lub winny być właścicielami (a których prawa własności pozbawiono w związku z popełnionymi uprzednio przestępstwami). Doprowadzali też do zawierania antydatowanych i niekorzystnych ekonomicznie umów dzierżawy tych nieruchomości.

"Dodatkowo sprawcy w celu odzyskania udzielnych uprzednio w sposób przestępczy pożyczek wystawiali szereg antydatowanych dokumentów, w tym: umów, oświadczeń, porozumień oraz środków płatniczych w postaci weksli wraz z deklaracjami wekslowymi. Na dokumentach tych podpisywały się jako członkowie zarządu spółek z grupy kapitałowej KBP osoby, które w chwili podpisania tych dokumentów nie pełniły już tych funkcji. Weksle te następnie przenoszono rzecz innych powiązanych osób i podmiotów, a na ich podstawie wytaczano niezasadne powództwa oraz zgłaszano wynikające z podrobionych w ten sposób weksli roszczenia w ramach postępowania upadłościowego" – informuje prokuratura.

Łączna wartość szkody, jaką sprawcy wyrządzili lub usiłowali wyrządzić w mieniu tych spółek to ponad 42 mln zł. Za zarzucone Adamowi Ś. przestępstwa (oraz odpowiednio pozostałym osobom) grozi kara 25 lat pozbawienia wolności.

Ponadto Adamowi Ś. zarzucono fałszowanie dokumentów oraz usiłowanie wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w kolejnym prowadzonego przeciwko niemu postępowania. Zarzuty dotyczą posłużenia się przed sądem sfałszowaną fotografią, mającą potwierdzać utrzymywanie rzekomo uprawnej przez niego nieruchomości w dobrej kulturze rolnej, celem wyłudzenia dotacji z ARiMR, oraz udaremnienia prowadzonej przeciwko niemu egzekucji poprzez celowe wyzbywanie się posiadanych składników majątku.

Według ustaleń prokuratury, pozostałe osoby mające współdziałać z Adamem Ś. i innymi podejrzanymi w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, tj. Małgorzata B., Ryszard Ś. oraz Bożena S., przebywają na terenie USA. Planowane jest podjęcie dalszych czynności zmierzających do ich ekstradycji – zapowiada prokuratura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prokuratura: nowe zarzuty dla b. prezesa Kraków Biznes Park