Prokuratura oskarżyła prezesa Property Lease Fund o wyłudzenie 13 mln zł

  • PAP
opublikowano: 16-08-2019, 13:32

Marcin P., prezes Property Lease Fund został oskarżony o doprowadzenie ok. 200 posiadaczy obligacji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 13 mln zł. P. miał również wyprowadzać pieniądze z firmy. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do sądu we Wrocławiu.

Marcin P., prezes Property Lease Fund
Zobacz więcej

Marcin P., prezes Property Lease Fund fot. Marek Wiśniewski

Jak poinformowała rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej prok. Justyna Pilarczyk, Marcinowi P. w akcie oskarżenia zarzucono doprowadzenie w okresie od lutego 2014 roku do marca 2017 roku wiele osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

"Doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie ponad 13 mln zł ok. 200 obligatariuszy, poprzez wprowadzenie ich w błąd przy sprzedaży emitowanych obligacji. Marcin P. zataił przy emisji obligacji rzeczywistą sytuację finansową spółki, plany jej rozwoju oraz zdolności do wywiązywania się z obowiązku wykupu obligacji i inne wiadomości niezbędne dla oceny sytuacji finansowej spółki, czym wprowadził obligatariuszy w błąd, co do możliwości odzyskania zainwestowanego kapitału" - podała rzecznik.

Prezes Property Lease Fund SA ma także zarzut przeznaczenia pieniędzy pochodzących z emisji obligacji serii A, B, C i E spółki - w sumie nie mniej niż 6,3 mln zł - na inne cele, niż określone w warunkach emisji.

Jak ustalono w śledztwie, Marcin P. przeznaczył je na pośrednictwo finansowe w kredytowaniu, udzielaniu pożyczek innym podmiotom gospodarczym, a w szczególności powiązanym z nim kapitałowo, personalnie i rodzinnie.

Marcin P. został również oskarżony o niezgłoszenie od 31 grudnia 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku wniosku o upadłość spółki mimo powstania warunków uzasadniających jej upadłość oraz zarzut uszczuplenia zaspokojenia wielu wierzycieli.

Oskarżony pozbywał się też swojego majątku, a także w sytuacji grożącej mu niewypłacalności i niemożności zaspokojenia wszystkich wierzycieli spłacał wybiórczo tylko niektórych – powiązanych ze sobą kapitałowo i personalnie.

"Marcin P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które nie korespondują z ustalonym w sprawie materiałem dowodowym" – dodała prok. Pilarczyk.

Za zarzucane czyny grozi do 10 lat więzienia.

Marcin P. został zatrzymany przez policję w marcu 2019 r. i doprowadzony do prokuratury, ponieważ ukrywał się przed organami ścigania. Jest prezesem spółki Property Lease Fund SA, będącej następcą prawnym spółki Leasing Expert SA. W śledztwie był decyzją sądu tymczasowo aresztowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy