Prokuratura przedstawiła zarzuty byłemu prezesowi spółki 4You Airlines

PAP
opublikowano: 13-11-2017, 17:25
aktualizacja: 13-11-2017, 17:26

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła zarzuty byłemu prezesowi spółki 4You Airlines - poinformował w poniedziałek PAP prokurator Łukasz Łapczyński. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie podejmowania przez niego działań mających na celu udaremnienie zaspokojenia wierzycieli.

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie podejmowania w okresie od listopada 2015 r. do września 2016 r. przez byłego prezesa spółki 4You Airlines działań mających na celu udaremnienie zaspokojenia wierzycieli, poprzez wyzbywanie się składników majątku bądź ich sprzedaż po zaniżonej cenie" - podał rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prokurator Łukasz Łapczyński.

Jak dodał, 8 listopada 2017 r. prokurator przedstawił Sylwestrowi S. – byłemu prezesowi zarządu i likwidatorowi 4You Airlines sp. z o.o. - zarzut udaremnienia zaspokojenia wierzycieli poprzez spłacenie zobowiązania w łącznej kwocie 250 tys. zł na rzecz jednego z wierzycieli, czym doszło do pokrzywdzenia pozostałych, tj. do czynu z art. 302 par. 1 kk.

Kolejny zarzut dotyczy działania "w celu udaremnienia wykonania zapadłych oraz przyszłych orzeczeń sądów z powództwa przeciwko 4You Airlines sp. z o.o. i udaremnienia zaspokojenia wierzycieli poprzez zbycie udziałów o łącznej wartości około 1 mln zł w spółce prawa handlowego za zaniżoną kwotę ok. 5 tys. zł, czym działał na szkodę wierzycieli".

Następny zarzut dotyczy udaremnienia zaspokojenia wierzycieli "poprzez zbycie nieruchomości należącej do jednej ze spółek podejrzanego, co obniżyło wartość posiadanych przez niego udziałów, które były zagrożone zajęciem, czym działał na szkodę wierzycieli".

Prokurator przypomniał, że jednym z wierzycieli 4You Airlines sp. z o.o. jest będąca w likwidacji linia Eurolot S.A z siedzibą w Warszawie.

"Łączna suma wierzytelności pokrzywdzonych spółek prawa handlowego wobec dłużnika 4You Airlines sp. z o.o. wynosi ponad 15 mln zł" - podał Łapczyński.

Na poczet grożących kar i środków kompensacyjnych prokurator dokonał na mieniu podejrzanego zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie udziałów w spółce prawa handlowego o wartości 100 tys. zł.

We wrześniu 2014 roku warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. działalności spółki 4You Airlines, która sprzedawała w internecie bilety lotnicze, sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym. Z informacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynikało wówczas, iż nie jest ona takim przewoźnikiem.

Wcześniej, również we wrześniu 2014 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się do prokuratury o zbadanie spółki 4You Airlines pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Zdaniem prezesa Urzędu, istniało duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z umów zawartych z konsumentami.

Jak informowały media, spółkę 4You Airlines powołało biuro podróży Alfa Star.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu