Prokuratura ujawnia zarzuty wobec szefów MTK, wnioskuje o ich aresztowanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 20:23

Trzej szefowie Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) przez swoje zaniedbania doprowadzili do katastrofy hali, w której pod koniec stycznia zginęło 65 osób, a co najmniej 140 zostało rannych - uznała Prokuratura Okręgowa w Katowicach. O postawionych im zarzutach poinformował na środowej konferencji prasowej w Katowicach rzecznik prokuratury Tomasz Tadla.

Trzej szefowie Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) przez swoje zaniedbania doprowadzili do katastrofy hali, w której pod koniec stycznia zginęło 65 osób, a co najmniej 140 zostało rannych - uznała Prokuratura Okręgowa w Katowicach. O postawionych im zarzutach poinformował na środowej konferencji prasowej w Katowicach rzecznik prokuratury Tomasz Tadla.

Zatrzymane we wtorek rano osoby to dwaj członkowie zarządu MTK - obywatel Nowej Zelandii Bruce R. i Ryszard Z. - oraz dyrektor techniczny spółki Adam H. W środę po południu i wieczorem do katowickiego sądu trafiły wnioski o aresztowanie wszystkich podejrzanych; jako ostatni wpłynął wniosek dotyczący aresztu dla Bruce'a R.

Jak dowiedziała się PAP w katowickim Sądzie Rejonowym, w środę późnym popołudniem sąd przesłuchał dwóch pierwszych podejrzanych, Polaków. Przesłuchanie Bruce'a R. dopiero się odbędzie.

Decyzja, czy podejrzani będą aresztowani, ma być ogłoszona w czwartek w południe. Zwłokę sąd tłumaczył wagą sprawy oraz koniecznością szczegółowej analizy 20 tomów przedstawionych przez prokuraturę akt.

Zdaniem prowadzących śledztwo, szefowie MTK naruszyli artykuły 164 i 163 kodeksu karnego. Oznacza to - mówił rzecznik- że spowodowali zagrożenie katastrofą, a jednocześnie dopuścili do skutku w postaci tragedii. Może za to grozić do ośmiu lat więzienia.

Prokuratura nie chce też na razie skonkretyzować, na jakich dowodach opiera zarzuty. Tadla powiedział tylko, że to wynik wszystkich dotychczas zgromadzonych dowodów: zeznań świadków, informacji biegłych, oględzin i zabezpieczonej dokumentacji. Potwierdził, że prokuratura korzystała z usług informatyków, którzy pomogli w odczytaniu zawartości dysków zabezpieczonych komputerów.

Zdaniem prowadzących sprawę, kierownictwo Targów miało świadomość, że z konstrukcją hali od dłuższego czasu dzieje się coś niedobrego, mimo to szefowie MTK nie reagowali.

Już w styczniu 2002 roku, pod wpływem opadów śniegu konstrukcja dachu ugięła się i została uszkodzona. Od 30 grudnia zeszłego roku na skutek obfitych opadów na dachu utworzyła się pokrywa śnieżno-lodowa o grubości dochodzącej do 70 cm;  w styczniu tego roku stwierdzono 20-centymetrowe odkształcenie na elementach stalowych na rozpiętości 70 metrów  - wyliczał Tadla.

"Mimo to, mimo zaleceń rzeczoznawcy z zakresu prawa budowlanego, nie usunęli pokrywy śnieżnej, nie dokonali pomiaru ugięć konstrukcji dachu, a także nie przeprowadzili konsultacji z projektantem, a co więcej - nie odwołali targów, co doprowadziło w konsekwencji do zawalenia się tej budowli" - powiedział prokurator.

W dzień po tragedii szefowie MTK zapewniali, że dach hali był odśnieżany. Tymczasem ze śledztwa wynika, że na jednym ze świetlików dachu, który miał powierzchnię 6 na 6 m zalegało ok. 1,5 tony śniegu.

Prokuratura przyjęła, że szefowie MTK "co najmniej godzili się" z tym, że użytkowanie pawilonu może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo zawalenia się dachu. "Powinni i mogli przypuszczać, że do tego zawalenia dojdzie" - podkreślił Tadla.

Rzecznik poinformował, że w środę kończą się oględziny na miejscu katastrofy, od czwartku rozpocznie się "zwykła" rozbiórka zgodnie z prawem budowlanym, w której także wezmą udział biegli. Zgodnie z ich sugestiami będą zabezpieczane kolejne elementy hali.

Tadla poinformował też, że prokuratura wystąpiła do sądu o zwolnienie z tajemnicy adwokackiej mec. Grzegorz Słyszyka, który występował jako pełnomocnik zarządu MTK. Chciał on być obrońcą jednego z podejrzanych, ale nie został do tego dopuszczony przez prokuratora.

Kiedy przed kilkoma tygodniami Słyszyk został wezwany do prokuratury jako jeden z pierwszych świadków w sprawie, odmówił zeznań, powołując się na tajemnicę adwokacką. Póki co występuje jako świadek, więc nie może być obrońcą - argumentuje prokuratura.

"Prokuratura wystąpiła do sądu o zwolnienie z tajemnicy, bo naszym zdaniem pewnych okoliczności, o które chcielibyśmy zapytać, nie da się ustalić na podstawie innych dowodów" - wyjaśnił Tadla.

W śledztwie przesłuchano dotychczas około 200 świadków. Poza samą katastrofą w innym wątku prokuratorzy badają, czy w związku z działalnością spółki MTK nie doszło do niegospodarności. Tadla powiedział, że jest zbyt wcześnie na informacje na ten temat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane