Prokuratura: Umowy społeczne w Enei zgodne z prawem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 19:56

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie stwierdziła nieprawidłowości przy zawieraniu w grupie energetycznej Enea SA umów społecznych, gwarantujących wieloletnie zatrudnienie pracownikom i odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy prokuratury Mirosław Adamski.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie stwierdziła nieprawidłowości przy zawieraniu w grupie energetycznej Enea SA umów społecznych, gwarantujących wieloletnie zatrudnienie pracownikom i odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy prokuratury Mirosław Adamski.

    Adamski wyjaśnił, że po sprawdzeniu wszystkich okoliczności i dokumentacji otrzymanej z Enei oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, okazało się, że ze strony kadry zarządzającej, związkowców uczestniczących w negocjacjach i osób, które brały udział w powstawaniu tych układów zbiorowych pracy, nie doszło do popełnienia przestępstwa.

    Poznańska prokuratura zaczęła badać sprawę umów społecznych zawartych w grupie Enea po publikacjach, jakie w styczniu tego roku ukazały się w mediach. W materiałach tych wskazywano na nieprawidłowości, do jakich doszło przy zawieraniu tego typu umów w firmach energetycznych w kraju.

    Media ujawnił wówczas, że zawarta w koncernie Energa SA umowa społeczna gwarantuje 10-letni okres zatrudnienia pracownikom i odprawy w przypadku zwolnienia bez ich winy. Pisały również, że obejmuje ona także członków zarządu i menedżerów koncernu, zapewniając im pracę lub wielomilionowe odprawy, co ostatecznie okazało się nieprawdą. W środę gdańska prokuratura okręgowa poinformowała, że nie będzie wszczynała śledztwa w związku z tą umową społeczną, ponieważ przy jej podpisaniu nie doszło do naruszenia prawa.

    "Ponieważ w jednym z artykułów pojawiła się nazwa grupy Enea, mającej siedzibę w Poznaniu, sprawdziliśmy również okoliczności związane z powstaniem tej grupy energetycznej oraz podpisywanymi wtedy porozumieniami w ramach tzw. układów zbiorowych pracy" - powiedział Adamski.

    Najnowszy układ zbiorowy pracy, dotyczący pracowników grupy Enea, przewiduje dla nich rozwiązania korzystniejsze niż w kodeksie pracy, ale zgodne z obowiązującym prawem. M.in. pracownikom o określonym stażu gwarantuje zatrudnienie do 2014 roku. "Jeden przepisów tego układu wyłączył z grona osób uprzywilejowanych,członków zarządu spółek. Tak więc układ ten dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przepracowali już pewną ilość lat w grupie lub spółkach, które ją utworzyły. I nie daje ochrony pracownikom zwalnianym dyscyplinarnie" - wyjaśnił rzecznik poznańskiej prokuratury.

Grupa Energetyczna Enea SA działa od 2 stycznia 2003 roku. Powstała w wyniku konsolidacji pięciu firm dostarczających energię: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej, Zakładu Energetycznego Gorzów, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz oraz Zielonogórskich Zakładów Elektroenergetycznych. Enea zatrudnia -wraz ze spółkami zależnymi - ok. 7,7 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane