Prokuratura zarządziła przeszukanie siedziby PZPN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-07-2006, 09:50

Na polecenie częstochowskiej prokuratury do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie przyjechał w poniedziałek prokurator i funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zamierzają zabezpieczyć dokumenty, które umożliwią im zbadanie nieprawidłowości w dystrybucji biletów na piłkarskie mistrzostwa świata w Niemczech.

Na polecenie częstochowskiej prokuratury do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie przyjechał w poniedziałek prokurator i funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zamierzają zabezpieczyć dokumenty, które umożliwią im zbadanie nieprawidłowości w dystrybucji biletów na piłkarskie mistrzostwa świata w Niemczech.

Sprawa nieprawidłowości przy sprzedaży biletów na mundial pojawiła się jeszcze przed mistrzostwami. W mediach wypowiadali się kibice, którzy czuli się oszukani przez PZPN. Twierdzili, że zapłacili za wejściówki, ale ich nie otrzymali bądź dostali je bez wpisanych danych.

Od rana w siedzibie Związku trwa kontrola mająca na celu wyjaśnienie nieprawidłowości. W budynku przy ulicy Miodowej w Warszawie pojawiło się trzech kontrolerów wysłanych przez częstochowską prokuraturę. Jedyną osobą z PZPN, która mogła im udzielić informacji był sekretarz generalny Zdzisław Kręcina. Reszta kierownictwa Związku przebywa w Wielkopolsce, gdzie odbywają się finały piłkarskich mistrzostw Europy do lat 19.

W południe przed budynkiem kancelarii premiera ma odbyć się briefing ministra Zbigniewa Wassermanna w sprawie działań ABW w PZPN.

äNa dzisiaj zaplanowaliśmy przeszukanie siedziby PZPN i firmy związanej z PZPN (dystrybuującej bilety na mistrzostwa - PAP). Prokurator i funkcjonariusze ABW zabezpieczają dowody, które pozwolą ustalić czy i w jakim zakresie doszło do nieprawidłowości w PZPN i tej firmieö - powiedział PAP naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Stefan Rozmuszcz.

äNie mam jeszcze informacji, jak przebiegają czynności. Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby odmówiono nam wydania dokumentówö ľ podkreślił.

Prokuratorskie śledztwo rozpoczęło się od materiału opublikowanego w telewizji TVN na temat sprzedaży biletów. Jak poinformował prok. Rozmuszcz, jak dotąd w tej sprawie zarzuty postawiono dwu osobom. Są one podejrzane o płatną protekcję.

Jednym z podejrzanych jest trener piłkarski z Krakowa, drugim - mieszkaniec Łodzi, który był bohaterem materiału w TVN. Jak powiedział Rozmuszcz, częściowo przyznali się oni do stawianych im zarzutów. Obaj zostali aresztowani.

äŚledztwo jest na początkowym etapie, jest zbyt wcześnie, by wypowiadać jakiekolwiek kategoryczne sądyö - zaznaczył prok. Rozmuszcz.

Kilka tygodni temu w programie TVN "Uwaga" pokazany został reportaż o nielegalnym handlu biletami na mundial. Reporter "Uwagiö dotarł do człowieka (obecnie jest on jednym z podejrzanych w śledztwie), który zaoferował mu bilet, oficjalnie kosztujący ok. 140 zł za blisko 1,4 tys. zł.

Pośrednik powiedział, że bilety ma od osoby, która ma układy w PZPN i stamtąd dostaje wejściówki. Poprosił o dane osoby, która ma wejść na stadion. Miały one trafić do PZPN i zostać zakodowane w bilecie.

Dziennikarz äUwagiö sprawdził bilet w punkcie informacyjnym przed stadionem. Jego imię i nazwisko były w komputerze, a zatem zostały wprowadzone bezpośrednio do systemu informatycznego PZPN. Prokuratura jest niemal pewna, że bilety pochodziły z legalnego źródła, a dane nabywcy zostały wprowadzone do systemu.

Z ustaleń TVN wynika, że polskie bilety pojawiły się też w rękach niemieckich "koników" przed meczem Polski z Niemcami. W przeznaczonych dla Polaków sektorach znalazło się wielu niemieckich kibiców. Na stadion mogli wejść, bo dokumenty kibiców były przez kontrolerów sprawdzane wyrywkowo.

Niezależnie od czynności prowadzonych przez prokuraturę, w siedzibie PZPN trwa kontrola rozpoczęta 3 lipca przez stołeczny Urząd Kontroli Skarbowej oraz kontrola z Ministerstwa Sportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Prokuratura zarządziła przeszukanie siedziby PZPN