Prokuratura zarzuca Wawelowi podrabianie czekoladek ‘Michałki’

Internet Securities
17-03-2005, 10:28

Prokuratura rejonowa z Poznania zarzuciła spółce Wawel SA, że produkuje podrabiane czekoladki „Michałki Zamkowe” i nakazała policji zajęcie dokumentacji, opakowań oraz wyrobów gotowych do wprowadzenia do obrotu. Wawel uważa takie działania za bezzasadne i może zażądać od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości „milionów złotych”.

Prokuratura rejonowa z Poznania zarzuciła spółce Wawel SA, że produkuje podrabiane czekoladki „Michałki Zamkowe” i nakazała policji zajęcie dokumentacji, opakowań oraz wyrobów gotowych do wprowadzenia do obrotu. Wawel uważa takie działania za bezzasadne i może zażądać od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości „milionów złotych”.

„Dnia 16 marca 2005 r. w siedzibie Wawel stawili się funkcjonariusze Policji z postanowieniem z 10 marca 2005 r. wydanym przez Prokuratora Wojciecha Kiszkę z Prokuratury Rejonowej Stare Miasto w Poznaniu w sprawie wprowadzenia do obrotu towarowego produktu w postaci czekoladek orzechowych ‘Michałki Zamkowe’ przez Emitenta noszących cechy podrobionego znaku towarowego" – podał Wawel w komunikacie.

„Prokurator napisał, że nadzoruje śledztwo w sprawie naruszenia art. 305 ust. 1 i 3 ustawy ‘Prawo Własności Przemysłowej’ poprzez wprowadzenie do obrotu towarowego wyrobu ‘Michałki Zamkowe’ noszącego cechy podrobionego znaku towarowego przez Emitenta, a zatem w związku z podejrzeniem popełnienia wymienionego przestępstwa przez Zarząd Emitenta zaszła konieczność zabezpieczania materiałów mających znaczenie dowodowe” – podano.

Wawel uważa opisane powyżej naruszenia ustawy za bezprzedmiotowe.

„Spółka nigdy nie ukrywała, że produkuje wyroby ‘Michałki Zamkowe’ i publicznie informowała o tym fakcie, chociażby w przeprowadzonych kampaniach reklamowych” – podała spółka.

„W dniu 3 marca 2005 r. została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny skarga kasacyjna Michałek Sp. z o.o. o ochronę znaku towarowego – co oznacza potwierdzenie praw Emitenta do tego znaku” – napisał Wawel.

Wawel napisał, że według jego informacji postępowanie karne toczy się z wniosku spółki Michałek Sp. z o.o., która od wielu lat pozostaje w sporze z emitentem co do znaku towarowego „Michałki Zamkowe”.

„Emitent nie był nigdy informowany o postępowaniu prokuratorskim, aż do dnia dzisiejszego, w którym otrzymał postanowienie prokuratora w przedmiocie nakazu przeszukania i zabezpieczenia dowodów w postaci zatrzymania produktów Michałki Zamkowe” – podano.

Spółka poinformowała także, że według jej wiedzy takie same czynności zostały podjęte wobec innych zakładów produkujących „Michałki”, w tym m.in. wobec zakładów cukierniczych w Brzegu i Lublinie.

„Działania Prokuratora prowadzą więc do wyłączenia konkurencji wobec Michałek sp. z o.o. Prokuratura w swoich działaniach opiera się jedynie na opinii biegłego i nie uznaje konsekwencji wynikających z wskazanego wyżej wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego” – czytamy.

Wawel uważa, że działania prokuratora narażają spółkę na utratę przychodów i zysków i w konsekwencji może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa.

„W ocenie Emitenta bezzasadne działania prokuratora powodują dla Emitenta utratę przychodów oraz zysku i jednocześnie stwarzają niebezpieczeństwo ponoszenia przez Emitenta odpowiedzialności w sytuacji nie wywiązania się z zawartych przez niego umów. W konsekwencji może to doprowadzić do odpowiedzialności Skarbu Państwa za działania prokuratura (funkcjonariusza publicznego)” – napisał Wawel.

„Kwota odszkodowania, biorąc pod uwagę skalę działalności Emitenta i wysokość strat, może sięgać milionów złotych. Zarząd Emitenta oświadcza, że podjął zdecydowane działania w celu ochrony swoich praw oraz dobra wszystkich akcjonariuszy Emitenta” – podano.

Wawel osiągnął w 2004 roku 18,91 mln zł zysku netto przy obrotach 199,05 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prokuratura zarzuca Wawelowi podrabianie czekoladek ‘Michałki’