Promar szuka inwestora

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 15-02-2010, 00:00

Bydgoska spółka pomagająca obniżać rachunki za zużycie energii szykuje się na boom w swojej branzy.

Bydgoska spółka pomagająca obniżać rachunki za zużycie energii szykuje się na boom w swojej branzy.

Popyt na oferowany przez Promar energooszczędny system zdalnego sterowania i monitorowania zużycia mediów jest tak duży, że spółka zaczyna się rozglądać za inwestorem branżowym.

— Jesteśmy w stanie sprostać potrzebom rynku od strony technicznej, bo przygotowywaliśmy się do tego sześć lat. Jednak na dalszy rozwój potrzebujemy około 10 mln zł. Dlatego prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami — tłumaczy Ryszard Marciniak, prezes Promaru.

Na razie do systemu spółki podłączonych jest około 500 obiektów, ale wkrótce będzie ich dużo więcej.

— Współpracujemy już m.in. z urzędami miejskimi w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. Jedno z miast jest zainteresowane instalacją naszego systemu w 300 szkołach — wyjaśnia Ryszard Marciniak.

Jego zdaniem, zainteresowanie produktem spółki wzrosło m.in. dzięki unijnej dyrektywie w sprawie efektywności wykorzystania energii i usług energetycznych.

— Dyrektywa zobowiązuje Polskę do uchwalenia ustawy o efektywności energetycznej, która zmusi administrację publiczną i samorządową do wdrażania oszczędnych rozwiązań. Stąd ogromne zainteresowane naszym systemem, który umożliwia zmniejszenie zużycia energii od 20 do 40 proc. dzięki bezprzewodowemu sterowaniu m.in. ogrzewaniem, wentylacją czy klimatyzacją danego obiektu. Możemy podłączyć do niego każdy budynek, bez konieczności zmiany wykorzystanej w nim instalacji — wyjaśnia Ryszard Marciniak.

Spółka rozważa też wejście na giełdę.

— Będzie to możliwe w ciągu dwóch, trzech lat, kiedy zwiększymy obroty. W 2009 r. który był okresem dość trudnym, odnotowaliśmy około 800 tys. zysku netto, a nasze obroty wyniosły około 10 mln zł — twierdzi Ryszard Marciniak.

Agnieszka Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane