Promocja promocji nierówna

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

Zamieszkaj na święta w nowym domu — zachęcają deweloperzy. Dla wielu z nich to ostatnia szansa na poprawienie wyników sprzedaży.

Promocje i obniżki cen od kilku miesięcy są stałym elementem rynku mieszkaniowego. Nabywcom jest łatwiej negocjować ceny i to oni dyktują warunki. Mimo to między świętami a Nowym Rokiem potencjalni kupujący są zasypywani przez deweloperów lawiną promocyjnych ofert.

— Przed końcem roku wielu firmom zależy na poprawieniu wyników. Przedświąteczne promocje nie muszą być jedynie zabiegiem marketingowym, ale mogą się stać prawdziwą okazją do kupienia tańszego mieszkania — uważa Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Niższe ceny

Między świętami a Nowym Rokiem trudno znaleźć dewelopera, który nie kusi specjalnymi świątecznym cenami i dodatkowymi promocjami. Trójmiejski deweloper Inpro proponuje 5-procentową obniżkę ceny mieszkań lub piwnicę w prezencie dla wszystkich, którzy kupią mieszkanie na osiedlach: Trzy Żagle, Wróbla Staw, Osiedle Jabłoniowa lub City Park. Z kolei stołeczny Dolcan do końca roku proponuje ceny o 10 proc. niższe w czterech warszawskich osiedlach: Orla II, Ogrody Ochota, Tęczowe i Skierniewicka City.

— Z roku na rok coraz więcej deweloperów przygotowuje specjalne świąteczno-noworoczne oferty mieszkań. Kusząc niższymi cenami lub dodatkowymi elementami wyposażenia mieszkań, inwestorzy chcą przekroczyć plan lub zrealizować wcześniej założoną wielkość sprzedaży — mówi Katarzyna Cyprynowska, prezes Nowego Adresu.

Zanim jednak zdecydujemy się na tak ważną inwestycję jak zakup mieszkania, trzeba pamiętać, że nie wszystko, co nazywa się promocją, może być atrakcyjną ofertą. — Przede wszystkim warto sprawdzić, czy nie jest to promocja pozorna, a więc czy obniżka cen nie dotyczy zaledwie kilku najmniej atrakcyjnych lokali w danej inwestycji. Pozostałe czynniki, jakie należy sprawdzić, są identyczne jak przy zakupie każdego mieszkania, to m.in. stan prawny nieruchomości, wiarygodność dewelopera, plany rozwoju okolicy — radzi Bartosz Turek.

Wyścig na bonusy

Co można dostać w świątecznym prezencie od dewelopera? Komórkę lokatorską, miejsce postojowe, wyposażenie kuchni, zestaw kina domowego,projekt wnętrza, a nawet samochód. Im wyższa wartość mieszkania, tym większy upust lub prezent o większej wartości. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker, górna granica stosowanych przed świętami rabatów to 25 proc. W ciągu roku było to 15-20 proc. Teoretycznie więc nabywca, decydując się na zakup lokalu przed świętami, może liczyć na ofertę atrakcyjniejszą cenowo o kilka procent.

— Rok 2012 będzie czasem weryfikacji cen mieszkań właściwie we wszystkich miastach. Już od pewnego czasu obserwujemy falę obniżek na rynku pierwotnym i dostosowywania ofert do możliwości i oczekiwań kupujących. W przyszłym roku ceny będą musieli skorygować ci inwestorzy, którzy nie zrobili tego dotychczas — podsumowuje Katarzyna Cyprynowska.

OKIEM EKSPERTA

Święta niewiele zmieniają

MAŁGORZATA PAJOR

Koniec roku to w branży nieruchomości raczej finalizowanie zakupów już wcześniej wybranych nieruchomości niż rozpoczynanie poszukiwań. Jednak nawet wtedy spora grupa deweloperów przygotowuje specjalną ofertę dla potencjalnych klientów. Święta to dobry pretekst, aby odświeżyć i ocieplić wizerunek dewelopera. Każdy deweloper ma własne widełki możliwości negocjacyjnych, nierozerwalnie związane z kosztami realizacji danej inwestycji, dlatego nie należy obiecywać sobie jakichś bardzo szczególnych obniżek związanych ze świętami. Potencjalni nabywcy nie powinni więc spodziewać się spektakularnych upustów w świątecznych promocjach, a deweloperzy, zachęcający do zakupu tak jak w trakcie całego roku — tyle że w świątecznej szacie — nie powinni oczekiwać tłumu zainteresowanych w ostatnich dniach grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane