"Propozycja obniżki VAT jest fatalna"

PIN
25-05-2009, 14:13

To nic nie da – tak krótko o prezydenckiej propozycji obniżki podatku pośredniego mówił w radiu PIN Jarosław Neneman, były wiceminister finansów.

W piątkowym orędziu prezydent Kaczyński zasugerował rządowi obniżkę podatku VAT. Powód - wsparcie konsumpcji. Jarosław Neneman, który także za rządów PiS pracował w resorcie finansów, twierdzi, że jest to fatalna propozycja.

- W Anglii, w której zbliżają się wybory, obniżona VAT. Ale efekty są mierne – mówi Jarosław Neneman.

Jego zdaniem, podobnie byłoby w Polsce.

- Obniżka o 3-4 pkt proc, VAT nie wpłynie na konsumpcję, za to na pewno wpłynie na stan budżetu. Jeśli chcemy skupić się na stymulowaniu gospodarki, to róbmy to przez zwiększenie wydatków. Wtedy albo trzeba podnieść deficyt, albo podnieść podatki. Część krajów decyduje się na to drugie rozwiązanie – twierdzi Jarosław Neneman.

Jego zdaniem, propozycja prezydenta ma w jednym wypadku sens: jeśli wprowadzimy jednolitą, 18-procentową stawkę na VAT likwidując preferencyjne stawki. Co na to prezydent?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / "Propozycja obniżki VAT jest fatalna"