Propozycje zmian w ustawie o NBP przesłane do komisji

Bank Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 24-05-2002, 09:26

WARSZAWA (Reuters) - W piątek posłowie zdecydowali, że projekty zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP) zostaną skierowane do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych, poinformował marszałek Sejmu, Marek Borowski.

W czwartek w nocy Sejm debatował nad dwoma propozycjami nowelizacji ustawy o NBP, z których jeden, autorstwa PSL i UP, ma w założeniu doprowadzić do prowadzenia mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Posłowie proponują poszerzenie składu RPP o dodatkowych członków, którzy wykazywaliby większą słonność do redukcji stóp. Ponadto Rada miałaby być też odpowiedzialna za wzrost gospodarczy i ograniczanie bezrobocia. Dotąd odpowiada za stabilizację cen.

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) dość niespodziewanie opowiedzieli się też za zwiększeniem wpływu rządu na politykę kursową. Ich zdaniem, rząd może też powinien zająć się ustalaniem celu inflacyjnego, tak jak dzieje się to na przykład w Wielkiej Brytanii.

Prezes NBP, Leszek Balcerowicz skrytykował w czwartek proponowane zmiany w ustawie. Jego zdaniem są one niezgodne z obowiązującą konstytucją. Są także krokiem wstecz w dostosowaniu polskiego prawa do standardów Unii Europejskiej, uważa.

Ponadto zdaniem szefa banku centralnego są one także szkodliwe dla gospodarki i w efekcie mogą przynieść odwrotny skutek od zamierzonego przez wnioskodawców - stopy procentowe zamiast spadać będą rosły, a złoty stanie się podatniejszy na wahania.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Ochrony Środowiska SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Propozycje zmian w ustawie o NBP przesłane do komisji