Prospekt ma więcej luk

Dawid Tokarz
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Kurs Cash Flow spadł o 6,9 proc. po akcie oskarżenia dla jego szefa. A to nie koniec niejasności wokół spółki.

Tekst „PB” o akcie oskarżenia dla czterech członków obecnych i byłych władz Cash Flow (CF), wstrząsnął notowaniami spółki. Przy wysokich obrotach kurs spadł z 9,81 zł do 8,60 zł, by ostatecznie zamknąć się na 9,13 zł za akcję.

W tle tych wydarzeń Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) bada zarzuty dotyczące nierzetelności prospektu emisyjnego CF. Sprawdza m.in. oskarżenia dotyczące nieumieszczenia w prospekcie ważnego czynnika ryzyka. Chodzi o zarzut, że w latach 2002-04 CF nie miał poprawnie wybranego zarządu i rady nadzorczej. Nadzór bada też, dlaczego w prospekcie nie ma słowa o opisanych przez „PB” spółkach Igora Kazimierskiego (prezes i największy akcjonariusz CF) i Grzegorza Gniadego (wiceprezes i drugi największy akcjonariusz CF): Outsourcing Services, Goldwin i Goldwin Dystrybucja.

Spółki widma

Jak się okazuje, KNF może mieć więcej pracy, niż myślała. W prospekcie CF czytamy, że Igor Kazimierski i Grzegorz Gniady w latach 1997-2001 działali w spółce cywilnej Dom Obrotu Wierzytelnościami CF, a od 2001 do 2005 r. — w Later Real. Tymczasem z ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej wynika, że szefowie CF prowadzili też spółki cywilne pod innymi nazwami.

Od marca 2001 r. działali jako Sofor Inkaso s.c. i Cash Flow Know-How s.c. O ile tę ostatnią można znaleźć w prospekcie (wniosła do CF znak towarowy Cash Flow, wyceniony na 4 mln zł), o tyle o Sofor Inkaso nie ma ani wzmianki. A z dokumentacji miejskiego magistratu wynika, że Sofor Inkaso s.c. działała od początku 2002 r. do końca 2004 r. i wtedy dopiero została zastąpiona przez Later Real s.c.

Metamorfoza

Szefowie CF, powołując się na rozporządzenie Komisji Europejskiej, tłumaczyli, iż nie umieszczali w prospekcie informacji o Outsourcing Services czy Goldwinie, bo były to spółki z o.o., czyli kapitałowe, a nie osobowe, takie jak spółka cywilna (tylko te, ich zdaniem, podlegają obowiązkowi publikacji). A Sofor Inkaso to właśnie spółka cywilna!

— Sofor Inkaso zmieniła nazwę na Later Real i została podana w prospekcie — ucina Tomasz Halabowski, rzecznik CF.

Nasi informatorzy twierdzą, że brak informacji o Sofor Inkaso nie jest przypadkowy.

— Ta spółka obracała wierzytelnościami i zostawiła po sobie długi. Lepiej było spuścić na nią zasłonę milczenia i wspomnieć tylko o jej następcy: Later Real — twierdzi jeden z nich.

Na wyspę Afrodyty!

Do dziś wierzyciele mają problemy z odzyskiwaniem należności od spółek cywilnych szefów CF.

— Do niedawna egzekucje były nieskuteczne, bo swój majątek panowie Kazimierski i Gniady przenieśli na Cypr. Dopiero ostatnio spłacili mi zaległe kilkadziesiąt tysięcy złotych — mówi prezes firmy ze Śląska.

Na Cyprze zarejestrowane są spółki Garmint Limited (GL) i Lune Capital (LC), przez które — odpowiednio — Igor Kazimierski i Grzegorz Gniady kontrolują CF. Od 2005 r. GL i LC są też właścicielami innych aktywów szefów CF, m.in. udziałów w spółkach: Metamorfoza (prowadzi w Dąbrowie Górniczej fitness club, właścicielem 99 proc. udziałów jest GL) czy Blik (zajmuje się m.in. projektowaniem reklam, 80 proc. udziałów należy do żony Grzegorza Gniadego: Anny, pozostałe 20 proc. do LC).

Jak ustaliliśmy, 6 października 2005 r. powstały cztery kolejne spółki (wszystkie z kapitałem 50 tys. zł), kontrolowane przez firmy z Cypru: Witrolex (po 50 proc. GL i LC), Bartilen (57 proc. GL, 43 proc. LC), Narramex (100 proc. GL) i LCAM (100 proc. LC). Poza ostatnią (szefem jest Grzegorz Gniady) wszystkie mają jednego prezesa: Arkadiusza Kawkę. To zaufany człowiek szefów CF, który był prokurentem w gliwickim Montochemie, gdy — zdaniem prokuratury — wyprowadzano z niego pieniądze (zarzuty go nie objęły).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy