Prospekt niedługo trafi do nadzoru

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 24-11-2006, 00:00

W I kwartale 2007 r. producent świec może zadebiutować na GPW. Podwaja moce i zbuduje zakład w specjalnej strefie.

Korona, jeden z największych europejskich producentów świec, na początku grudnia złoży prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Chce zebrać około 40 mln zł na inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych i zasilenie kapitału obrotowego. Oferta publiczna może zostać przeprowadzona na początku przyszłego roku.

Poza prospektem

Korona zamierza podwoić moce produkcyjne.

— Nasze obecne możliwości pozwalają na wypracowywanie 140 mln zł przychodów rocznie. Po przeprowadzeniu inwestycji potencjał wzrośnie do około 280 mln zł rocznie.

Dzięki pieniądzom z emisji chcemy skompletować nową linię produkcyjną. Hala i magazyny są już gotowe — mówi Krzysztof Jabłoński, prezes Korony.

To nie jest jedyna inwestycja planowana przez Koronę. W nowo powstałej podstrefie Łódzkiej SSE w Wieluniu spółka chce zainwestować kolejne 20 mln zł.

— Zamierzamy postawić zupełnie nowy zakład i rezygnujemy z planów przeniesienia produkcji za granicę. Zaznaczam jednak, że ta inwestycja nie jest celem naszej emisji giełdowej. Nie chcieliśmy opóźniać złożenia prospektu do KNF i nasz dokument nie będzie uwzględniał tych planów — dodaje prezes.

Sprzedaż na Zachód

W roku obrotowym 2005/06 spółka wypracowała 132 mln zł przychodów i 9,4 mln zł zysku netto. Eksport stanowi 92 proc. sprzedaży.

— Nasza strategia, oparta na produkcji pod markami własnymi naszych klientów, jest skuteczna i gwarantuje stabilny wzrost przychodów w ostatnich latach — mówi prezes Korony.

W minionym roku obrachunkowym dywidenda stanowiła około 40 proc. zysku netto.

— Planujemy kontynuowanie wypłat z zysku dla akcjonariuszy w kolejnych latach — dodaje Krzysztof Jabłoński.

Akcjonariuszami firmy są TVV Treuhand Vermoegensverwaltung i Korona Verwaltung. Obie mają po 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane