Prosper podtrzymał prognozę wyników grupy w 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 15:20

Grupa Prospera, mimo niższego od oczekiwań zysku netto w III kwartale, podtrzymuje cele na ten rok, w tym osiągnięcie wyniku zbliżonego do oczekiwanego przez analityków, którzy prognozują dwucyfrowy zysk netto.

Grupa Prospera, mimo niższego od oczekiwań zysku netto w III kwartale, podtrzymuje cele na ten rok, w tym osiągnięcie wyniku zbliżonego do oczekiwanego przez analityków, którzy prognozują dwucyfrowy zysk netto.

"0,5 mln zł zysku netto w III kwartale to nie jest zadowalający nas wynik; według nas powinien on wynieść ponad 1 mln zł, ale lipiec i sierpień były słabe" - powiedział dziennikarzom dyrektor finansowy Prospera Piotr Jędrzejak.

Dyrektor szacuje, że marża netto firmy na koniec roku będzie  w granicach 0,6-0,7 proc. wobec 0,48 proc. po trzech kwartałach tego roku, a wzrost ten będzie możliwy dzięki sezonowo dobremu IV kwartałowi i przypadającym na ten okres całorocznym rozliczeniom z dostawcami. 

Oceniając III kwartał, poinformował, że sprzedaż Prospera do aptek wzrosła o około 5 proc. i była zbliżona do wzrostu rynku dystrybucji aptecznej, który wyniósł 5,1 proc. Sprzedaż leków do aptek stanowi 72 proc. łącznych przychodów Prospera, 27 proc. przypada na tzw. przedhurt, czyli sprzedaż do innych hurtowni, a 1 proc. to sprzedaż do szpitali.

"Nasze łączne przychody w tym roku wzrosną trochę mniej niż rynek sprzedaży do aptek, którego wzrost IMS Health szacuje na 7,2 proc., gdyż sprzedaż do innych hurtowni, którą też się zajmujemy, rozwija się wolniej" - powiedział Jędrzejak.

W samym III kwartale przychody grupy Prospera wzrosły o 4,8 proc. do 415 mln zł, a po trzech kwartałach wzrosły wobec analogicznego okresu 2004 roku o 4,3 proc. do 1,27 mld zł. W III kwartale zanotowała ona 0,5 mln zł zysku netto wobec 2,1 mln zł zysku w analogicznym okresie 2004 roku, a narastająco zysk netto grupy spadł do 6,1 mln zł z 7,8 mln zł rok wcześniej.

"Na wynik III kwartału wpływ miał wzrost kosztów związany ze zmianą rozliczeń z aptekami i hurtowniami, czyli przejście na faktury usługowe. Ponieśliśmy również koszty zorganizowania w III kwartale targów farmaceutycznych" - powiedział dyrektor.

"Grupa nie poniosła natomiast dodatkowych kosztów sprzedaży i dystrybucji w porównaniu z ubiegłymi okresami" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane