Proszę o więcej rzetelności!

  • Andrzej Malinowski
opublikowano: 29-06-2012, 00:00

KOMENTARZ

Pracodawcy masowo nie płacą swoim pracownikom” — alarmuje jeden z dzienników. „Tysiące firm nie płacą pracownikom. To już plaga” — bije na trwogę portal internetowy. Przekaz kierowany do opinii publicznej jest jednoznaczny — trzeba wreszcie pracodawców wziąć za mordę!

Oba tytuły sugerują płacowy Armagedon. Niewyobrażalną katastrofę, której niewinnymi ofiarami są miliony. Gdyby to była prawda, byłbym pierwszy, który nie tylko napiętnowałby własne środowisko, lecz także — jako wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych — domagał się przedsięwzięcia konkretnych, radykalnych kroków wymierzonych przeciw pracodawcom. Tyle tylko, że oba tytuły to ewidentne kłamstwa…

Autorka tekstu ,,Pracodawcy masowo nie płacą swoim pracownikom”, który ukazał się w jednym z dzienników, relacjonując posiedzenie Rady Ochrony Pracy, próbowała wzorować się na mistrzu suspensu A. Hitchcocku. Okazało się jednak, że nie jest nawet jego kiepską naśladowczynią. Zapowiedziane w tytule katastrofalne trzęsienie ziemi — „Pracodawcy masowo nie płacą swoim pracownikom” — po lekturze artykułu okazało się odgłosem tupnięcia małej myszki. Dobrze, że autorce starczyło chociaż na tyle zawodowej uczciwości, by zacytować głównego inspektora pracy: „Trzeba jednak pamiętać o tym, że kontrole były przeprowadzane tam, gdzie było największe zagrożenie naruszeniami”. W tekście aż roi się od sformułowań pisanych pod z góry założoną tezę, która brzmi: pracodawcy to wyjątkowo wredni oszuści. Tymczasem czytając Wybrane dane z działalności PIP w okresie I kw. 2012 r. w porównaniu z I kw. 2011 r., dowiadujemy się, że „nieznacznie wzrosła liczba pracodawców, u których inspektorzy pracy ujawnili różnego rodzaju naruszenia przepisów w sferze świadczeń przysługujących za pracę — z 5,1 tys. do 5,2 tys.”. Dalej czytamy, że: „Ogólna liczba mandatów nałożonych przez inspektorów pracy w I kw. 2012 r. wyniosła 4,8 tys., zastosowanych środków wychowawczych — 3,8 tys., wniosków do sądu — 1 tys. (w I kw. 2011 r. odpowiednio: 4,7 tys., 3,2 tys., 1 tys.)”. I to jest ów szokujący wzrost liczby przypadków łamania prawa przez pracodawców? To ma być dowód na to, że pracodawcy „masowo nie płacą swoim pracownikom”?

Drugi wymieniony wcześniej tytuł artykułu to klasyczny przykład na to, jak robi się medialne widły z igły. „Dziennik Gazeta Prawna” opublikował tekst „Praca coraz częściej bez płacy”, relacjonujący rzeczowo ten sam raport PIP. Jeden z portali przytoczył fragmenty tego artykułu, nadając im dramatyczny tytuł: Tysiące firm nie płacą pracownikom. To już plaga i opatrując dodatkowo wykrzyknikiem — „NOWE!”. Przypominam (a może uświadamiam?) osobie, która wymyśliła ten tytuł, że w Polsce zarejestrowano 3 mln firm. Skoro w terminie nie płaci 5,2 tys., oznacza to, że czyni tak około 0,17 proc. wszystkich przedsiębiorstw.

Apeluję więc do osób, które piszą teksty czytane przez setki tysięcy Polaków, o więcej dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności. Proszę o to w imieniu zarówno pracodawców, jak i pracowników.

ANDRZEJ MALINOWSKI

prezydent Pracodawcy RP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ MALINOWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu