Protektor planuje emisję i przejęcia

Anna Borys
02-08-2006, 00:00

Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Protektor (LZPS), które poza wojskowymi butami produkują robocze i ochronne, chcą budować nowy zakład za pieniądze z emisji akcji. Zastrzyk 9,36 mln zł wesprze także reorganizację, a być może nawet własną sieć dystrybucji. Wszystko po to, by poprawić wyniki finansowe, które w ostatnim roku rozczarowały inwestorów.

Jeszcze przed emisją zarząd firmy planuje podział akcji w stosunku 1:6, co obniży ich wartość nominalną do 50 gr. Ostatnie walne zmieniło szczegóły emisji z prawem poboru — na rynek trafi 9,4 mln zamiast 18,7 mln papierów, a ich cena emisyjna będzie dwukrotnie wyższa i wyniesie 1,04 zł. Jedna stara akcja będzie teraz uprawniała do nabycia jednej nowej. Dzień ustalenia prawa poboru zaplanowano na 28 września. Marek Stryjewski, prezes spółki, twierdzi, że zmiana jest zabiegiem kosmetycznym i nie wpłynie na kwotę, jaką emisja ma przynieść spółce. Warto jednak zauważyć, że niższa będzie wartość kapitałów własnych, co poprawi wskaźnik ROE.

Uzyskane pieniądze spółka przeznaczy na inwestycje. Czas na nie najwyższy, bo firma od kilku lat nie inwestowała. Stary park maszynowy sprawia, że koszty stałe przedsiębiorstwa są wysokie. Dobrze obrazują to wskaźniki rentowności, które w 2005 r. zanurkowały wraz ze spadkiem wolumenu sprzedaży. Chcąc poprawić niską efektywność produkcji, LZPS najdalej za dwa lata uruchomią nowy zakład. Prezes zapowiada podwojenie mocy produkcyjnych, ale nie ujawnia, ile ta inwestycja ma kosztować.

Możliwe, że część środków z emisji spółka przeznaczy na stworzenie własnej sieci dystrybucji. Obecnie posiłkuje się sklepami Heavy Duty. Firmowe kanały sprzedaży pozwoliłyby zwiększyć marżę, ale to inwestycja kosztowna. Czy będzie opłacalna, skoro gros dochodów pochodzi z zamówień publicznych? Ubiegły rok nauczył jednak Protektora, że nie zawsze można na nie liczyć. Zyski skurczyły się wtedy do 445 tys. zł z 5,7 mln zł w 2004 r. z powodu braku zleceń wojska (wyniosły tylko 7 mln zł wobec 22 mln zł rok wcześniej). Sklepy mogą więc zapewnić spółce stabilizację przychodów. To nie wszystko. Prezes nie wyklucza przejęć hurtowni zagranicznych, ale szczegółów nie podaje. Obecnie eksport stanowi zaledwie 12,65 proc. sprzedaży. Nic dziwnego, że LZPS prowadzą jednocześnie rozmowy z kontrahentami niemieckimi.

Rynek spekuluje, że w przyszłości Protektor wejdzie w skład jednej grupy kapitałowej z Lubawą i Lenteksem. We wszystkich trzech spółkach mają udziały Krzysztof Fijałkowski i Krzysztof Moska. Marek Stryjewski twierdzi, że to tylko plotki. Fuzja umocniłaby jednak pozycję rynkową LZPS i pozwoliła zdobywać większe kontrakty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Protektor planuje emisję i przejęcia